Fotografie Porady

10 pytań do fotografa ślubnego

Fotografie będą Waszą najważniejszą pamiątką ze ślubu i wesela. Z pewnością, będziecie oglądali je, wspominając ten szczególny dzień lub pokazywali znajomym i rodzinie. Warto więc poważnie zastanowić się nad wyborem jak najlepszego fotografa, aby zdjęcia, które zrobi cieszyły Wasze oczy jeszcze na długi czas po ślubie. Warto umówić się z nim na spotkanie, aby omówić kilka najważniejszych kwestii dotyczących Waszej współpracy. Pamiętajcie, że fotograf to osoba, która będzie Wam towarzyszyła przez większość dnia, więc musi być sympatyczna i musicie czuć się przy niej komfortowo, aby robienie zdjęć nie było dla was nieprzyjemnym obowiązkiem. Aby Wam w tym pomóc, przygotowałam dla Was najważniejsze pytania do fotografa ślubnego, które musicie zadać, zanim zdecydujecie na podjęcie z nim współpracy.

Pytania do fotografa ślubnego, które musicie zadać

1. Jak długo fotografujesz śluby i czy możesz pochwalić się swoim portfolio?

Na sam początek warto dowiedzieć się jakie doświadczenie posiada osoba, z którą rozmawiacie. Zapytajcie, jak długo zajmuje się robieniem zdjęć i ile ślubów miała już okazję fotografować. Fotografowanie ślubów i wesel to odrębna sztuka, której również trzeba się nauczyć, więc dobrze będzie, jeśli fotograf może pochwalić się dużą ilością udanych realizacji. Doświadczenie ma tu ogromne znaczenie. Jeśli fotograf działa w tej branży od lat i posiada wiele udanych prac, to możemy mieć pewność, że wykonane przez niego zdjęcia będą bardzo dobre. Portfolio pokaże Wam, w jakiej stylistyce lubi robić zdjęcia i czy na pewno będzie Wam ona odpowiadać. Każdy, ma inne poczucie estetyki ważne jednak, abyście mieli podobne co osoba, z którą chcecie podjąć współpracę. Dzięki temu będziecie mieli pewność, że efekt jego pracy będzie odpowiadał wam w 100%.

2. Ile wynosi zaliczka i do kiedy musimy ją wpłacić? Co wliczone jest w koszt usługi?

Nie bójcie się już na samym początku poruszać kwestii finansowych. Zazwyczaj fotografowie posiadają różnego rodzaju pakiety, które możecie dobrać do swoich potrzeb. Zapytajcie, co dokładnie jest wliczone w cenę danego pakietu i czy możecie go trochę zmodyfikować, jeśli coś Wam w nim nie odpowiada. Przy okazji zapytajcie również, czy w cenę wliczony jest dojazd fotografa na miejsce ceremonii, czy musicie dodatkowo za to zapłacić, jeśli miejsce, w które musi się dostać, jest dość odległe.

3. Jak wygląda Twój dzień pracy i do której będziesz nam towarzyszyć?

Osoba, z którą prowadzicie rozmowę, powinna jasno określić, w jakich punktach dnia będzie Wam towarzyszyć. Zazwyczaj usługa zaczyna się już podczas przygotowań Pary Młodej w domu. Dowiedzcie się również, kiedy kończą się jego godziny pracy, i ile trzeba będzie dopłacić, jeśli będzie potrzeba, aby został z Wami dłużej.

4. Kiedy i w jakiej formie otrzymamy zdjęcia?

Na przygotowanie całej dokumentacji ze ślubu i wesela potrzeba bardzo dużo czasu. Musicie uzbroić w cierpliwość, gdyż może się okazać, że gotowe fotografie otrzymacie dopiero po 1-2 miesiącach od ślubu. Dowiedzcie się, czy zdjęcia otrzymacie na płycie CD, pendrivie czy może zostaną udostępnione online, a Wy będziecie mieli określony czas na to, aby je pobrać. Ważne jest też to, ile otrzymacie gotowych, przerobionych i wydrukowanych fotografii. To, że fotograf będzie z Wami cały dzień i zrobi setki zdjęć, nie oznacza, że otrzymacie je wszystkie. Przy tej okazji warto dowiedzieć się też czy to Wy będziecie mogli wybrać zdjęcia, które chcecie otrzymać. Czy też wyborem zajmuje się sam fotograf i nie będziecie mieli wglądu do reszty, która zostanie przez niego odrzucona.

5. Czy zdjęcia będą gdzieś publikowane?

Fotografowie publikują efekty swojej pracy na portalach internetowych lub swoich własnych stronach, aby pokazać przyszłym klientom, w jakim stylu tworzą i czego można się po nich spodziewać. Jeśli nie chcecie, aby zdjęcia, na których jesteście, były rozpowszechniane w internecie to macie do tego pełne prawo. Przekażcie tę informację fotografowi, musi ją uszanować i się do niej dostosować.

6. Czy posiadasz licencje, która upoważnia Cię do fotografowania ceremonii w kościele?

Myślę, że jeśli osoba, z którą rozmawiacie, ma za sobą kilka zleceń ślubnych, to na pewno posiada taką licencję. Jeśli jednak rozmawiacie z osobą początkująca w tej branży, która nie ma za dużego doświadczenia lub będzie to jej pierwszy ślub, który musi uwiecznić, to warto dopytać czy zajęła się zdobyciem takiego pozwolenia.

7. Czy posiadasz zapasowy aparat fotograficzny? Jakim sprzętem dysponujesz?

Może zdarzyć się tak, że sprzęt, którym miały być robione zdjęcia, nagle odmówi posłuszeństwa i przestanie działać. Dowiedzcie się, czy fotograf będzie miał przy sobie zapasowy aparat, którym w razie czego będzie mógł dalej robić zdjęcia, nie przegapiając najważniejszych momentów ceremonii. Możecie się również zapytać, jakim aparatem robi zdjęcia. Profesjonalny sprzęt w rękach doświadczonej osoby może stworzyć cuda.

8. Omówcie warunki umowy

Chyba nie muszę nikomu mówić, aby w takich sytuacjach nie umawiać się z nikim na słowo. Profesjonalny fotograf powinien zaproponować Wam umowę i nie będzie chciał działać bez niej. Umowa, którą sporządzicie wspólnie z fotografem, jest dla was zabezpieczeniem w razie niedopełnienia, któregoś z jej punktów. Ustalcie w niej datę w jakiej wykonana ma zostać usługa, cenę jaką z nią zapłacicie, czas pracy, to kiedy otrzymacie gotowe fotografie, możliwość zrezygnowania z usług fotografa i cenę jaką za to poniesiecie. Jednym słowem wszystkie najważniejsze kwestie związane z jego pracą. Zagwarantuje Wam to bezpieczeństwo i możliwość wyciągnięcia konsekwencji w razie niewywiązania się z któregoś punktu. Działa to oczywiście w dwie strony, fotograf też będzie mógł wyciągnąć konsekwencje z Waszych czynów odbiegających od umowy.

9. Co, jeśli zachorujesz lub z jakiś innych przyczyn będziesz niedyspozycyjny w dniu naszego ślubu?

Musimy być przygotowani na taką ewentualność. Fotograf też jest człowiekiem i w każdej chwili może zachorować lub z jakichś innych przyczyn może nie być w stanie podjąć się zlecenia. Już na pierwszej rozmowie omówcie, co będzie, jeśli zdarzy się taka sytuacja. Najczęściej jest tak, że proponowane jest Wam zastępstwo. Ważne jednak żeby było ono na równym poziomie co proponowane przez niego usługi, abyście nie płacili takiej samej ceny za gorzej wykonaną pracę. Zapoznajcie się z pracami proponowanej osoby zastępczej i podejmijcie decyzje czy będzie Wam ona odpowiadać.

10. Czy posiadasz w ofercie jakieś dodatkowe usługi?

Może to być np. obecność fotobudki na waszym weselu, sesja narzeczeńska bądź plener ślubny. Zapoznajcie się usługami, które fotograf ma w zanadrzu, może za dodatkową dopłatą zdecydujecie się na którąś z nich.

Zobacz inne wpisy

4 Komentarze

  1. Paula says:

    Fajny wpis 🙂

  2. Bardzo fajne!

    1. Dziękuję <3

  3. Pytać, pytać i jeszcze raz pytać 😉 A tak na serio warto poruszyć wszystkie kwestie tym bardziej jeśli czegoś nie jesteśmy pewni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *