Rozwód kościelny
Porady

Nowy związek i ponowny ślub kościelny – czy to możliwe?

Czasami spotykam się z pytaniami o ślub kościelny w nowym związku. Powszechnie przyjęło się, że kościelny możemy wziąć tylko raz. Nie jest to jednak do końca prawdą – istnieje opcja rozwodu kościelnego, by później ponownie móc stanąć na ślubnym kobiercu.

Wiele pań zada pytanie – ale jak kto? Przecież ślub w kościele można wziąć tylko raz! Niestety nie zawsze wszystko idzie po naszej myśli i czasem po prostu rozwód może okazać się koniecznością.

Rozwód kościelny – coś takiego w ogóle istnieje?

Okazuje się, że w prawie kanonicznym (w prawie Kościelnym) jest furtka, umożliwiająca uzyskać tzw. rozwód kościelny. Jest to potoczne określenie, bowiem w fachowym języku funkcjonuje to jako „stwierdzenie nieważności małżeństwa”.

Stwierdzenie nieważności małżeństwa to dokument, w którym Kościół orzeka, że związek pomiędzy dwiema osobami nie istniał – tzn. ślubu nie było. Aby tak się stało, trzeba przejść proces w Sądzie Kościelnym i wskazać powody, dla których relacja nie istniała.

Pomoc adwokata kościelnego

Całość rozpoczyna się od złożenia w kurii skargi małżeńskiej. Optymalną opcją jest zatrudnienie adwokata kościelnego, który pomoże przy zbiorze dowodów, redagowaniu dokumentów i poprowadzi całą sprawę, tak jak ma to miejsce w zwykłym sądzie. Specjalistów w tej dziedzinie nie ma jeszcze zbyt wielu, jednak w zasadzie w każdym regionie Polski znajdziemy odpowiednią Kancelarię Prawa Kanonicznego. Co istotne, adwokaci kościelni mają dużo lepszą skuteczność w uzyskaniu dla Was dokumentu, niż gdybyście mieli robić to samodzielnie.

Kiedy masz szansę unieważnić małżeństwo?

Czy gra jest warta świeczki? Jeśli marzymy stanąć jeszcze raz na ślubnym kobiercu – z pewnością tak. Jakie argumenty mogą zdecydować, że biskup zdecyduje o stwierdzeniu nieważności małżeństwa kościelnego? Najczęściej chodzi o nieprzestrzeganie obowiązków małżeńskich, czyli wady zgody małżeńskiej. Do tej grupy spraw zalicza się m.in. alkoholizm partnera, zaburzenia seksualne, znęcanie się psychiczne i fizyczne nad drugą osobą, a także choroby psychiczne. Małżeństwo można uznać za nieważne również w przypadku, gdy małżonek nie chce uprawiać seksu, co w prawie kanonicznym jest ocenione jako małżeństwo niedopełnione.

Ile może to potrwać?

Ile trwa proces o tzw. rozwód kościelny? Od kilku lat działa „proces skrócony”, który trwa zaledwie 45 dni, jeśli wydanie wyroku nie podlega dyskusjom. W normalnym trybie to czas od 2-3 miesięcy i dłużej.

Jeśli jesteśmy już po zwykłym rozwodzie cywilnym, warto również rozważyć „rozwód kościelny”. Stwierdzenie nieważności małżeństwa otwiera nam bowiem drogą do wszystkich sakramentów po raz kolejny.

Zobacz inne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *