ślub kościelny w plenerze
Formalności Porady ślub kościelny

Ślub kościelny w plenerze – jak go zorganizować?

Ślub w plenerze to marzenie nie jednej pary młodej. Wyjątkowa sceneria, w której powiecie sobie sakramentalne TAK zapadnie w Waszych głowach na długo. Właśnie dlatego wiele par zastanawia się na tym, czy można zorganizować ślub kościelny w plenerze. Niestety w przeciwieństwie do ślubu cywilnego, organizacja ceremonii poza murami Kościoła może nie być już taka prosta. Nie jest to jednak niemożliwe i warto znać formalności, jakie się z tym wiążą.

Ślub cywilny w plenerze

O ślubie cywilnym w plenerze pisałam w oddzielnym wpisie, do którego serdecznie Cię zapraszam. To coraz popularniejsze rozwiązanie wśród Polskich par młodych i coraz chętniej się na nie decydujemy. To nic dziwnego, ponieważ wizja ślubu w pięknych okolicznościach przyrody może oczarować nie jedną osobę i stać się wielkim marzeniem. Na szczęście organizacja takiego wydarzenia już od kilku lat nie jest niczym trudnym, należy pamiętać jedynie o dodatkowych opłatach i o tym, że taki ślub wymaga większej organizacji niż ten organizowany w USC.

Ślub kościelny w plenerze – formalności

Organizacja takiego ślubu będzie wymagać od Was dużej dozy cierpliwości. Nie jest to bowiem łatwe zadanie i wiąże się z nim wiele formalności. Według prawa kanonicznego ślub powinien odbywać się w miejscu uświęconym, czyli w Kościele. Mówi o tym następujący zapis:

Małżeństwo pomiędzy katolikami lub między stroną katolicką i niekatolicką ochrzczoną, winno być zawierane w kościele parafialnym; w innym kościele lub kaplicy może być zawierane za zezwoleniem ordynariusza miejsca (biskupa) lub proboszcza. Miejscowy ordynariusz (biskup) może zezwolić na zawarcie małżeństwa w innym odpowiednim miejscu. Małżeństwo pomiędzy stroną katolicką i stroną nieochrzczoną może być zawarte w kościele lub innym odpowiednim miejscu”.

Oznacza to, że organizacja ślubu poza murami Kościoła w wielu przypadkach jest trudna, a wręcz niemożliwa do załatwienia. Nie oznacza to jednak, że pomysł na ślub kościelny w plenerze z góry skazany jest na porażkę. Kluczowa będzie odpowiednia argumentacja i znalezienie miejsca, które pasuje do tak ważnej ceremonii, jaką jest ślub. Wbrew pozorom ślub na publicznej plaży niczym z amerykańskich filmów, ku zawiedzeniu wielu par jest po prostu nierealny.

ślub kościelny w plenerze

Ślub kościelny w plenerze – krok po kroku

Swoje pierwsze kroki powinniście skierować do proboszcza parafii, do której należycie. To właśnie od wyda (lub też nie) zgodę na złożenie wniosku do biskupa. To właśnie biskup udziela dyspensy, która pozwala na wzięcie ślubu poza murami Kościoła. W takim wniosku należy zawrzeć argumenty, które przekonają biskupa do tego, aby zezwolić na taki ślub.

Niestety nie wystarczy tu argumentacja, że zdjęcia z takiego ślubu będą wyglądały wyjątkowo i to miejsce po prostu Wam się podoba. Pomyślcie o argumentach innych niż te estetyczne. Pamiętajcie także o tym, że na decyzje możecie czekać kilka miesięcy, a nawet rok. Warto więc udać się do Kościoła i zacząć swoje starania odpowiednio wcześniej.

Większość par otrzymuje decyzje odmowne w tej kwestii. Można jednak w tym przypadku iść na kompromis, który zadowoli zarówno Was, jak i Kościół. W takich sytuacjach księża proponują zazwyczaj miejsca na świeżym powietrzu, które mogą zastąpić Kościół i jest możliwość zorganizowania tam ślubu. Zazwyczaj są to przyparafialne ogrody, urocze kapliczki lub Kościoły, które swoim wyglądem potrafią oczarować nie jedną parę.

Wesele w plenerze

Jeśli mimo Waszej determinacji nie udało Wam się otrzymać zgody na ślub kościelny w plenerze, to warto wziąć pod uwagę wesele pod chmurką. Wesele w plenerze np. pod namiotem również ma swój urok i może choć po części zrealizować Wasze marzenie o tym wielkim dniu na łonie przyrody. Taki namiot można rozstawić w pobliżu sali weselnej z pięknym ogrodem i widokiem na pobliskie jezioro. W tym przypadku nie ogranicza Was prawo, a jedynie znalezienie dogodnego terminu i miejsca, w którym takie wesele można zorganizować.

Pamiętajcie też, że ślub cywilny w plenerze wcale nie musi być gorszym rozwiązaniem niż ten kościelny. Dodatkowo macie o wiele większe szanse na to, że go zorganizujecie i otrzymacie pozytywną decyzję w krótkim czasie. 🙂

Zobacz inne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *