Każda para wie, że organizacja ślubu wiąże się z dopełnieniem wielu formalności. Jeśli zdecydowaliście się na ślub konkordatowy, to z pewnością słyszeliście także o konieczności wygłoszenia zapowiedzi przedślubnych. Czym one tak właściwie są, ile kosztują i czy są obowiązkowe? Aby rozwiać Wasze wątpliwości, postaram się Wam wszystko wytłumaczyć. 🙂
Zapowiedzi przedślubne – co to jest?
Pierwszym pytaniem, które może nasunąć się narzeczonym, jest to, czym są zapowiedzi przedślubne. Najprościej mówiąc, jest to publiczne ogłoszenie przez proboszcza parafii faktu, że członkowie wspólnoty – czyli Wy, macie zamiar wziąć ślub. Jest to jeden z elementów, który poprzedza ceremonię ślubu i każde przyszłe małżeństwo powinno zadbać o to, aby takie zapowiedzi się odbyły.
Informację o tym, że macie zamiar wziąć ślub, wygłasza się zarówno w parafii pana młodego, jak i panny młodej. Może ona przybierać dwie formy. Według tradycji powinna ona być wygłoszona dwa razy, ustnie podczas dni świątecznych. Dopuszcza się jednak odstąpienie od tej tradycji (szczególnie w dużych miastach), wtedy zapowiedzi przedślubne przybierają formę kartki, która wieszana jest na tablicy ogłoszeń w parafii i musi wisieć tam przez osiem dni.
Zapowiedzi przedślubne – zaświadczenia
Jeśli ślub odbywa się w parafii panny młodej, to narzeczony musi dostarczyć zaświadczenie o wygłoszeniu zapowiedzi ze swojej kancelarii parafialnej. Jeśli ślub odbywa się w parafii pana młodego, to kobieta ma ten sam obowiązek i musi dostarczyć zaświadczenie o wygłoszeniu zapowiedzi. Co jednak w momencie, gdy chcecie wziąć ślub poza swoimi parafiami? W takiej sytuacji oboje musicie mieć zaświadczenia o wygłoszeniu zapowiedzi w swoich parafiach i dostarczyć je do Kościoła, w którym ma odbyć się ślub.
Kiedy należy wygłosić zapowiedzi przedślubne?
Organizując ślub kościelny, musicie pamiętać o tym, aby pilnować wszystkich formalności, zaświadczeń oraz terminów. Podczas pierwszej wizyty w kancelarii parafialnej zostanie spisany protokół przedślubny i w tym momencie powinniście również otrzymać kartkę z prośbą o wygłoszenie zapowiedzi. Tak jak wspominałam, powinny się one odbyć dwukrotnie, lub znaleźć się na tablicy przez przynajmniej osiem dni. Takie zapowiedzi mogą być wygłoszone nawet na kilkanaście dni przed ślubem. Nie musicie organizować ich na kilka miesięcy przed ceremonią, ale starajcie się też nie robić tego na mniej niż dwa tygodnie przed ceremonią.
Po co są zapowiedzi przedślubne?
Zapowiedzi przedślubne są w dzisiejszych czasach dla większości osób jedynie wymaganą formalnością w drodze do dnia ślubu. Niegdyś miały jednak większe znaczenie i wygłaszało się je, aby:
- sprawdzić czy nie istnieją żadne przeszkody na drodze do zawarcia małżeństwa,
- zapobiec ślubom zawieranym bez wiedzy rodziców i krewnych,
- zapobiec ślubom zawieranym w tajemnicy,
- poinformować wiernych danej parafii o zamiarze zawarcia małżeństwa.
Ile kosztują zapowiedzi przedślubne?
Kwota, którą musicie zapłacić za zapowiedzi ślubne, może zaczynać się od kilkudziesięciu złotych a kończyć nawet na kilkuset. Wszystko zależy od parafii, w której planujecie wziąć ślub i od indywidualnych ustaleń z osobą, która takową opłatę będzie przyjmować.
Niektórzy duchowni mogą zrezygnować z pobierania takiej opłaty i zapowiedzi przedślubne nie będą Was nic kosztować. Niektórzy zaś nie powiedzą wprost, ile musicie za nie zapłacić, ale dadzą Wam między słowami do zrozumienia, że powinniście wygospodarować na to określoną sumę. Średnia kwota za zapowiedzi ślubne wynosi 50 a 150 złotych.
Ile są ważne zapowiedzi przedślubne?
Zapowiedzi przedślubne są ważne przez pół roku od ogłoszenia ich w Kościele. Nie warto więc śpieszyć się z tym, aby je wygłaszać. Najlepiej będzie, jeśli zajmiecie się tą sprawą nie wcześniej niż 2-3 miesiące przed ceremonią. Jeśli narzeczeni nie wezmą ślubu w momencie, gdy zapowiedzi są ważne, muszą zadbać o to, aby zostały one wygłoszone jeszcze raz.