nauki przedmałżeńskie
Formalności ślub kościelny

Nauki przedmałżeńskie – najważniejsze informacje

Odbycie nauk przedmałżeńskich to obowiązkowy punkt podczas przygotowań do ślubu konkordatowego. Zaświadczenie o ich odbyciu jest jedną z niezbędnych formalności, które trzeba dostarczyć do Kościoła przed dniem ceremonii. Zanim się na nie zapiszecie, warto zapoznać się z tym, jak one wyglądają i ile mogą trwać. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tym wpisie.

Czym są nauki przedmałżeńskie i jak wyglądają?

Każda para, która chce wziąć ślub kościelny, musi najpierw odbyć nauki przedmałżeńskie. Część z nich przypomina wykłady, a część można porównać do rozmów prowadzonych w grupach. Ich celem jest przygotowanie Was do wspólnego życia po ślubie. To także świetny moment, aby zastanowić się nad pewnymi rzeczami związanymi z Waszym związkiem. Można z nich wynieść wiele informacji i praktycznej wiedzy, która być może pomoże Wam załagodzić konflikty, które zdarzają się w każdym małżeństwie. Po ukończeniu nauk przedmałżeńskich otrzymacie zaświadczenie, które wraz z innymi dokumentami musicie donieść do kancelarii parafialnej, która należy do kościoła, w którym weźmiecie ślub.

Jakie tematy omawiane są na naukach przedmałżeńskich?

Nauki przedmałżeńskie są podzielone na kilka części. Poruszane są na nich tematy związane z małżeństwem i tworzeniem rodziny zgodnie z wiarą chrześcijańską i Biblią. Możecie spodziewać się, że zostaną tam poruszone takie tematy jak:

  • prowadzenie rozmów w małżeństwie i rozwiązywanie konfliktów,
  • prawa i obowiązki jakie panują w rodzinie i małżeństwie,
  • planowanie rodziny,
  • plany i pomysły na wspólne życie,
  • najczęstsze przyczyny rozpadu związku i wyjaśnienie tego, jak ich uniknąć.

Oczywiście w trakcie takich spotkań mogą zostać poruszone także inne tematy, które w teorii związane są z małżeństwem i tworzeniem udanego związku i rodziny. Po takich naukach będziecie musieli pójść także do poradni życia rodzinnego. Tam dowiecie się o metodach antykoncepcji, które dopuszcza Kościół i jak zapobiegać ciąży w odpowiedni sposób. Wiele par uważa, że pytania, które są tam zadawane, są bardzo intymne i kłopotliwe. To wszystko uzależnione jest od tego, z kim przyjdzie Wam rozmawiać i jakie będziecie mieli do tego nastawienie.

ślub konkordatowy

Ile trwają nauki przedmałżeńskie?

Musicie się przygotować na to, że nauki wymagają trochę czasu i trzeba w nich po prostu brać udział. Taki kurs obejmuje 10 spotkań, które rozłożone są na ok. 2 miesiące. To jak długo będą trwały, zależy od parafii, w której bierzecie ślub. Jeśli nie macie czasu na to, aby poświęcić im kilka tygodni, to możecie udać się na weekendowe nauki przedmałżeńskie. Wtedy kurs trwa krócej i może być droższy niż ten tradycyjny. Skrócone nauki trwają zazwyczaj dwa dni i po nich narzeczeni muszą na własną rękę umówić się do poradni życia rodzinnego.

Kiedy zapisać się na nauki przedmałżeńskie?

Tak jak w większości przypadków, które związane są z formalnościami, im wcześniej się na nie zapiszecie, tym lepiej. Kolejki na kurs mogą być długie. Musicie też pamiętać o tym, że wybierając tradycyjne nauki, które trwają nawet 2 miesiące, musicie zdążyć, ukończyć je przed dniem ślubu. Dodatkowo nie we wszystkich parafiach nauki odbywają się co miesiąc, a jedynie parę razy w roku. Wtedy należy dopasować ich termin do terminu Waszego ślubu.

Ile kosztują nauki przedmałżeńskie?

W niektórych parafiach nauki przedmałżeńskie są bezpłatne. Nie jest to jednak reguła i czasem będziecie musieli za nie zapłacić od 100 do 200 zł. Tak jak wspomniałam wyżej – wszystko zależy od parafii, w której odbyć ma się ślub.

Ile ważne są nauki?

Jeśli odbyliście kurs przedmałżeński i otrzymaliście niezbędne zaświadczenia (od księdza i z poradni) to są one ważne bezterminowo.

Czy nauki przedmałżeńskie są obowiązkowe?

Nauki przedmałżeńskie są obowiązkowe dla każdej pary, która chce wziąć ślub kościelny. Jedynym wyjątkiem od tej reguły może, lecz nie musi być dowód, że w ostatniej klasie liceum lub technikum uczęszczaliście na religię. Niestety nie wszyscy księża biorą pod uwagę ten fakt i mimo to będziecie musieli zapisać się na kurs przedmałżeński. Tak samo jest w przypadku gdy tylko jedno z Was chodziło w szkole na religię – odbycie nauk będzie wtedy obowiązkowe i Was nie ominie.

Nauki przedmałżeńskie online

Pary, które przeszły nauki przedmałżeńskie online będą je musiały przejść jeszcze raz w Kościele, ponieważ nadal nie są one akceptowane. Zrobienie takiego kursu przez internet znane jest już od kilku lat i miało być sposobem na obejście wizyty w poradni życia rodzinnego. Niestety na razie nie ułatwiły one zadania przyszłym parom młodym i trzeba je odbyć w tradycyjny sposób. Kto wie, może za kilka lat technologia dotrze również za mury Kościoła i osoby, które nie mają czasu bądź mieszkają za granicą, będą mogły załatwić tę sprawę online. Czas pokaże!

Zobacz inne wpisy

1 Komentarz

  1. Świetny artykuł 🙂 Wszystkie potrzebne informacje w jednym miejscu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *