jak wyczyścić obrączki ślubne
Porady

Jak czyścić obrączki ślubne – najlepsze sposoby

W momencie, gdy staniesz się żoną, obrączka ślubna będzie towarzyszyła Ci na co dzień. Zazwyczaj ściągamy ją z palca rzadko, a w wielu przypadkach nawet wcale. Nic więc dziwnego, że podczas wykonywania codziennych czynności, po pewnym czasie zacznie ona wyglądać gorzej niż na początku. Jest to spowodowane zabrudzeniami, które się na niej osadzają. Na szczęście można sobie z tym z łatwością poradzić, a obrączki ślubne mogą odzyskać dawny blask. Oto kilka skutecznych i sprawdzonych sposobów na mycie obrączek ślubnych.

Czyszczenie złotych obrączek – o czym warto pamiętać?

Obrączki są symbolem małżeństwa, a tym samym waszej miłości. Warto pamiętać o tym, że metale szlachetne mogą tracić swój blask z upływem lat. Przez czynniki chemiczne czy też mechaniczne tracą one na swoim wyglądzie i aby temu zapobiec, należy o nie odpowiednio zadbać. Kluczowa jest w tym przypadku regularność. Dzięki niej obrączki ślubne cały czas będą wyglądać pięknie, a czyszczenie ich będzie łatwe i przyjemne. Najczęstszym problemem mogą okazać się rysy, przebarwienia, wgniecenia czy też utrata blasku. Najprościej byłoby oddać taką biżuterię do złotnika, który dobrze ją wyczyści i „odświeży” bez obaw o to, że obrączki zostaną uszkodzone. Istnieje jednak kilka domowych sposobów, które są całkowicie bezpieczne i pozwolą Ci zaoszczędzić na czyszczeniu u profesjonalisty.

Domowe sposoby na czyszczenie obrączek ślubnych

Mydło+woda

Najprostszym sposobem na wyczyszczenie obrączki ślubnej jest wymyci jej w roztworze wody z mydłem. Pozbędziesz się dzięki temu niewielkich zabrudzeń z tłuszczu i potu, które powstają podczas codziennego noszenia. Wystarczy, że do miski nalejesz ciepłą wodę i dodasz do niej trochę mydła. Możesz też to zrobić przy okazji mycia rąk. Taki roztwór nie zaszkodzi w żaden sposób złotej biżuterii i może odświeżyć jej wygląd. Po „kąpieli” w misce z wodą i mydłem obrączkę przetrzyj miękką ściereczką lub flanelą, która ją dodatkowo wypoleruje. Unikaj szorstkich materiałów i szczoteczek, które mogłyby porysować złoto.

Sól

Na poważniejsze zabrudzenia oraz przebarwienia np. w odcieniu zieleni warto zastosować roztwór soli z wodą. Szklaną miskę wyłóż folią aluminiową, następnie zalej ją gorącą wodą (1 litr) i wsyp sól (ok. 4 łyżki). Włóż obrączki do miski i zostaw je w niej na chwilę, cały czas obserwuj, jak reaguje biżuteria. Po takim zabiegu możesz dodatkowo umyć obrączki w wodzie z mydłem i wypolerować ściereczką. Kąpiel w takim roztworze sprawi, że obrączka ślubna odzyska dawny blask i będzie wyglądać o niebo lepiej. Zamiast soli możesz także użyć trochę soku z cytryny lub sodę.

Proszek do pieczenia

Ten składnik sprawdzi się nie tylko w wypiekach, ale także podczas czyszczenia złotej biżuterii. Wystarczy, że odrobinę proszku nasypiesz na zwilżony wacik lub miękką ściereczkę. Proszek do pieczenia zacznie się nieco pienić i jest to znak, że możesz przetrzeć nim obrączkę. Taką papkę zostaw na kilka lub kilkadziesiąt minut na obrączce – w zależności od poziomu zabrudzenia obrączki. Następnie spłucz proszek wodą i wypoleruj złoto.

Spirytus

Na bardzo mocne zabrudzenia, przydadzą się mocniejsze środki. Roztwór spirytusu sprawdzi się też w obrączkach zdobionych, z licznymi wcięciami i rowkami. Zmieszaj wodę ze spirytusem w proporcji 1:1, nasącz szmatkę i przetrzyj obrączkę. Możesz też użyć patyczka do uszu, który dostanie się w trudno dostępne miejsca i zagięcia. Nie zostawiaj biżuterii w roztworze i podczas polerowania nim złota stale kontroluj jego wygląd.

Sposób na matowe obrączki

Z biegiem lat Twoja obrączka może stać się matowa i pozbawiona blasku. Nie jest to jednak powód do obaw, ponieważ łatwo jest się pozbyć niechcianego matu ze złota. Tak jak już wspomniałam, wystarczy umycie obrączki w jednym z wymienionych wyżej roztworów i przetarcie jej miękką ścierką. Polerowaniu możesz poświęcić dłuższą chwilę, dzięki czemu obrączka będzie bardziej błyszcząca. Dodatkowo możesz skorzystać ze specjalnych ściereczek, które są dedykowane właśnie złotej biżuterii. Można zakupić je u jubilera lub w internecie. Wystarczy, że co jakiś czas dokładnie przetrzesz nią złoto.

Czyszczenie obrączek z kamieniami

Podczas czyszczenia obrączek z diamentami i cyrkoniami warto zachować szczególną ostrożność. Zmatowione kamienie warto przetrzeć wodą i mydłem. Podczas czyszczenia obrączki spirytusem czy roztworem wody z solą staraj się unikać namaczania kamienia. Może to wpłynąć negatywnie na jego wygląd. Wystarczy, że przetrzesz diament miękką ściereczką, dokładnie go przy tym osuszając. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do czyszczenia kamieni szlachetnych, to lepiej pozostaw to w rękach jubilera. Będziesz mieć pewność, że Twoja obrączka nie straci swojej ozdoby.

Rodowanie – sposób na odświeżenie białego złota

Biżuteria z białego złota po jakimś czasie może stać się „wypłowiała” i matowa. W takim wypadku warto oddać ją do jubilera, który podda ją rodowaniu. Odnowienie obrączek z białego złota w taki sposób jest bezpieczne i nie należy do najdroższych. Efekty rodowania można dostrzec praktycznie od razu po takim zabiegu. Obrączka, na której zaczęły być widoczne zażółcenia znów stanie się srebrno-biała i lśniąca. Warto pamiętać, że warstwa rodu utrzymuje się przez kilka miesięcy lub lat. Co jakiś czas trzeba więc powtarzać ten zabieg, aby obrączki ślubne wyglądały dobrze.

Jak dbać o obrączki ślubne?

Nie ma wątpliwości, że po kilku latach noszenia obrączki straci ona swój dawny wygląd. Lepiej jednak zapobiegać niż leczyć, a niektórym uszkodzeniom i zabrudzeniom możesz zapobiegnąć wcześniej. Wystarczy, że:

  • podczas prac fizycznych będziesz chować obrączkę w bezpiecznym miejscu,
  • będziesz unikać styczności obrączki z detergentami, podczas prac domowych – zakładaj rękawiczki,
  • regularnie będziesz usuwać brud, który gromadzi się na obrączce.

Co jakiś czas możesz oddać obrączki do jubilera, który dokładnie je wyczyści i wypoleruje. Podczas takiej wizyty z ich powierzchni może także zniknąć kilka płytkich rys. Na co dzień warto jednak samodzielnie zadbać o swoje obrączki i poświęcić im kilkanaście minut na czyszczenie.

Zobacz inne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *