na którym palcu nosić obrączkę
Panna młoda Porady

Na której dłoni nosi się obrączkę ślubną i pierścionek zaręczynowy?

Zdarzyło Ci się kiedyś zastanawiać, na której dłoni nosić obrączkę ślubną? W końcu w zależności od tego, na którym palcu nosimy pierścionek, może on symbolizować różne rzeczy. Wiele par młodych podążając za tradycją, organizuje błogosławieństwo, panna młoda zakłada welon i podwiązkę .. a co z obrączką? Zobaczcie, na której dłoni nosi się obrączkę ślubną według tradycji i gdzie powinien znaleźć się pierścionek zaręczynowy na dłoni panny młodej.

Co symbolizuje obrączka ślubna?

Nie ma co ukrywać, że ślub i wesele pełne jest symboli i tradycji. Tak samo jest także z obrączkami, którymi para młoda wymienia się przed ołtarzem. Jak łatwo jest się domyślić, te dwa złote krążki są symbolem miłości i wierności. Obrączki są w kształcie okręgu, który nie ma początku ani końca co może symbolizować miłość, która będzie trwała wiecznie.

Historia obrączek sięga starożytności i to właśnie tam można dopatrywać się początków tej tradycji, która towarzyszy nam do dziś. Kiedyś tworzyło się je z nietrwałych materiałów, aż z biegiem czasu postawiono na tradycyjne złoto. W dzisiejszych czasach obrączki ślubne towarzyszą nam na co dzień i są „dowodem” na to, że żyjemy w małżeństwie. Przypominają nam o dniu naszego ślubu i ukochanej osobie, z która postanowiliśmy iść przez życie.

Nie ważne czy są one wykonane ze złota, srebra czy platyny – zawsze będą symbolizować miłość dwojga ludzi. Warto jednak wybierać te z trwałego kruszcu, który mimo upływu lat dalej będzie prezentował się pięknie. No dobrze, ale jak to jest z tymi obrączkami – na którym palcu i dłoni powinniśmy je nosić?

Na której dłoni nosić obrączkę ślubną?

Niegdyś obrączkę nosiło się na serdecznym palcu lewej ręki. Wytłumaczenie tego jest dość proste – to właśnie tam przebiega żyła prowadząca wprost do serca. Jest to tak zwana żyła miłości. Wiele osób praktykuje tę tradycję i to właśnie na serdecznym palcu lewej dłoni zakłada swoją obrączkę ślubną.

Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żebyście nosili ją na prawej dłoni – tak też powinno się robić według Polskiej tradycji. Przyjęło się jednak, że mimo wszystko powinna znajdować się ona na serdecznym palcu, ponieważ to wtedy symbolizuje związek małżeński.

Na świecie panują różne tradycje. Dla przykładu mieszkańcy Wielkiej Brytanii noszą obrączki na lewej dłoni – tak jak robiło się to kiedyś. Włosi i Francuzi nie pozostają im dłużni i w tym kraju obrączka również noszona jest na serdecznym palcu lewej ręki.

Na który palec zakłada się pierścionek zaręczynowy?

Skoro już wiesz, na której dłoni nosi się obrączkę ślubną, to warto też wspomnieć, jak wygląda to w przypadku pierścionka zaręczynowego. Podobnie jak w przypadku obrączki, pierścionek zaręczynowy mężczyzna powinien założyć kobiecie na serdeczny palec prawej dłoni. Tak właśnie nosi się go podczas trwania narzeczeństwa. Po ślubie należy przełożyć go na drugą dłoń lub nosić wraz z obrączką.

Jak nosić pierścionek zaręczynowy?

Jak wiemy co kraj to obyczaj, a do tego należy też wziąć pod uwagę nasze prywatne preferencje. Obrączka ślubna nie zawsze zgrywa się z pierścionkiem zaręczynowym i noszenie ich obu na jednym palcu może być po prostu niewygodne. W takim przypadku obrączka może pozostać na prawej dłoni a pierścionek na serdecznym palcu lewej ręki. Wiele Pań decyduje się także na noszenie pierścionka zaręczynowego na tej samej dłoni co obrączka, ale na palcu środkowym.

A co z Paniami, które ze względów na wykonywany zawód nie mogą w ogóle nosić biżuterii na dłoniach, a chcą, aby symbol ich miłości zawsze był przy nich? Śmiało mogą one zawiesić obrączkę wraz z pierścionkiem na łańcuszek, który można nosić na szyi. Jest to, bardzo popularne rozwiązanie i nikogo już to nie dziwi. Najważniejsze, aby nie schować ich do pudełeczka i całkowicie przestać eksponować.

Zobacz inne wpisy

2 Komentarze

  1. Ja pierścionek zaręczynowy będę nosiła na serdecznym palcu u lewej ręki 🙂 Będę miała równowagę 😀

    1. Dobre rozwiązanie 😀

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *