jak zaprosić na ślub znajomych z pracy
Porady

Jak (nie) zaprosić na ślub znajomych z pracy?

Wręczanie zaproszeń ślubnych może stać się stresującym wyzwaniem szczególnie wtedy, gdy nie do końca wiecie jak to zrobić. Mowa tu mianowicie o zapraszaniu na ślub i wesele znajomych z pracy. Większość z Was z pewnością pracuje. Jesteście częścią jakiegoś zespołu i przebywanie ze współpracownikami często stanowi znaczną część Waszego dnia.

Powiedzmy sobie jednak szczerze. Mimo iż z jakąś częścią tych osób łączą Was przyjacielskie relacje, wykraczające poza pracę to istnieją też takie osoby, z którymi Wasza relacja utrzymywana jest tylko dlatego, że pracujecie w tym samym miejscu. I jak tu ze sobą połączyć te dwie grupy i nikogo nie urazić? Jak zaprosić na ślub znajomych z pracy i czy istnieje jakiś złoty środek dzięki, któremu zrobicie to dobrze?

Zrób rachunek sumienia

Oczywiście z przymrużeniem oka 😉 Chodzi tu mianowicie o to, aby zastanowić się nad kwestiami takimi jak to:

  • Czy na pewno chcesz, aby ta osoba pojawiła się na Twoim ślubie i weselu? Czy jest to tylko podyktowane strachem o opinie innych i stresem związanym z możliwością urażenia niezaproszonej osoby? Odrzuć na bok myśl takie jak ”nie wypada” ” jak ja jej to powiem, przecież to niezręczne”. Zastąp je zdrowym podejściem, które mówi o tym, aby zapraszać na tę uroczystość osoby, na których obecności naprawdę Ci zależy.
  • Czy utrzymujesz z tą osobą kontakt również poza pracą i czy jest ona dla Ciebie bliska? Na pewno nie ze wszystkimi osobami z zespołu wyobrażasz sobie spotykać również po pracy. Są też jednak takie, z którymi być może udało Ci się nawiązać prawdziwie przyjacielskie relacje. To całkiem naturalne. Naturalnym jest też fakt, że to właśnie osoby z tej drugiej grupy zaprosisz zarówno na ślub, jak i wesele.
  • Czy dobrze czujesz się w towarzystwie tej osoby i czy nie będziesz czuć skrępowania jej obecnością na Twoim ślubie? Jeśli Twoje stosunki między szefem i pracownikami są dobre, a podczas wspólnej pracy panuje między Wami przyjazna atmosfera to, czemu by ich nie zaprosić, prawda? Nie zapraszaj osób, z którymi łączą Cię jedynie bardzo formalne i chłodne stosunki. Ich obecność może spowodować, że będziesz czuć skrępowanie na własnym ślubie.

Jak w fajny sposób zaprosić znajomych z pracy na ślub?

  • Jeśli posiadasz w pracy tablicę informacyjną, na której przypinane są wszystkie najważniejsze informacje, to może strać się ona Twoją tajną bronią! Przygotuj zawiadomienie o ślubie np. w formie plakatu czy śmiesznego obrazka, w którym znajdzie się informacja, kiedy i w jakim kościele odbywa się uroczystość. Takie zawiadomienie o ślubie, które będzie mógł zobaczyć każdy, będzie niezobowiązującym zaproszeniem na uroczystość w kościele z pominięciem wesela. Osoby, którym zależy na tym, aby być z Tobą w tym dniu z pewnością skorzystają z tej informacji. Przyjdą Ci towarzyszy choćby w kościele, podczas najważniejszego momentu tego dnia. Dodatkowym atutem tego sposobu jest to, że nie musisz wszystkich po kolei informować osobiście lub wygłaszać niezręcznej przemowy przed całym zespołem.
  • Jeśli pracujesz w biurze, w którym wszyscy codziennie sprawdzają maila, możesz pokusić się o zaproszenie znajomych z pracy za jego pomocą. Może odbyć się to na dwa sposoby. Pierwszy polega na tym, że tworzysz jednakową wiadomość dla wszystkich, w której zapraszasz na uroczystość. Później jedynie czekasz na potwierdzenia w domowym zaciszu. Drugi wymagający od Ciebie więcej czasu polega na wysłaniu zawiadomienia o tym, że np. w piątek na przerwie zapraszasz Wszystkich w jakieś miejsce w biurze w celu przekazania ważnej informacji. Zaopatrz się w zawiadomienia ślubne lub imienne zaproszenia i rozdaj je przybyłym w umówione miejsce osobom. Dużą zaletą drugiego rozwiązania jest to, że nikt nie poczuje się urażony tym, że nie otrzymał od Ciebie zaproszenia osobiście. W końcu wręczysz je wszystkim do ręki.

Nie chce zapraszać wszystkich współpracowników na ślub i wesele, ale nie chce też, aby poczuli się urażeni co teraz?

  • Nie chcesz zapraszać nikogo z pracy, ale wieść o Twoim ślubie rozeszła się szybciej niż ta, że jest to jedynie uroczystość rodzinna? Dobrym rozwiązaniem będzie zorganizowanie małego spotkania np. podczas przerwy i przygotowanie poczęstunku. Przygotuj pyszne ciasto i zaproś swój zespół w miejsce, w którym zazwyczaj mijacie się podczas przerwy. Jeśli posiadacie wspólną kuchnię lub stołówkę, to spotkanie może odbyć się właśnie tam. Po takim geście nikt nie będzie urażony brakiem zaproszenia. A współpracownicy docenią to, że nie zostali pominięci podczas organizacji ślubu.
  • Nie jest powiedziane, że każdego musisz zapraszać zarówno na uroczystość w kościele, jak i zabawę na sali weselnej. Osoby, które są Ci bardziej bliskie, możesz zaprosić na oba te punkty. A osoby, które nie są Ci bliskie, ale są jednak częścią Twojego zespołu, możesz zaprosić jedynie do kościoła. Myślę, że nikt nie będzie rozżalony tym, że nie został zaproszony również na wesele. Pamiętaj, że w dobrym tonie jest zapraszanie gości na wesele z osobą towarzyszącą. Ta sama zasada tyczy się też zapraszania współpracowników. W końcu czy Wy bylibyście zadowoleni z pójścia na taką imprezę solo bez drugiej połówki?
  • Przeszło Ci przez myśl, aby potajemnie zaprosić tylko kilka osób? W pracy raczej tak doniosłe wydarzenie, jak ślub trudno będzie ukryć. Prędzej czy później większość współpracowników się o nim dowie. Dlatego nie zapraszaj potajemnie poszczególnych osób i nie proś ich o dyskrecje przed tymi niezaproszonymi. Po co robić mały spisek wokół własnego ślubu i wesela? Narazisz się tylko dodatkowo na nieprzychylne spojrzenia osób, które doskonale wiedzą, że coś przed nimi ukrywasz. Temu sposobowi mówię stanowcze nie!

Pamiętajcie, że najważniejsze w zapraszaniu znajomych z pracy na ślub jest to, abyście postępowali zgodnie ze sobą. Nie ma nic strasznego w zapraszaniu części współpracowników na ślub i wesele, a części jedynie na uroczystość w kościele. Nie ma nawet nic strasznego w tym, że nie zaprosicie nikogo z pracy. Osoby mniej koleżeńskie z pewnością mówiłyby nie przychylnie, o Waszej uroczystości nawet jakby były na nią zaproszone. Warto więc oszczędzić sobie przykrości podczas tego ważnego dnia. Zróbcie ”bezwzględną” selekcję osób, które chcecie zaprosić jeszcze przed ujawnieniem zawiadomienia o ślubie w pracy.

Zobacz inne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *