ile kosztuje uszycie sukni ślubnej
Panna młoda suknia ślubna

Ile kosztuje uszycie sukni ślubnej? Czyli suknia ślubna od krawcowej

Marzy Ci się niepowtarzalna suknia ślubna, która jest odzwierciedleniem Twoich wyobrażeń? W spełnieniu tego marzenia pomoże Ci krawcowa, która jest w stanie urzeczywistnić Twoją wizję. Zanim jednak zdecydujesz się na jej usługi, zobacz ile kosztuje uszycie sukni ślubnej i na co warto zwrócić uwagę przed zdecydowaniem się na uszycie ślubnej kreacji od podstaw.

Ile kosztuje uszycie sukni ślubnej?

To ile będzie kosztować suknia ślubna uszyta przez krawcową, zależy od wielu czynników. Ceny sukni zaczynają się od ok. 1000 zł za skromne modele, a kończą nawet na 4000 zł za suknie wykonane z kosztownych i trudno dostępnych materiałów. Średnia cena sukni ślubnej od krawcowej wynosi od 1500 do 2000 zł. W tej cenie możemy liczyć na kreację, która pasuje do naszej sylwetki, wykonana jest z dobrych materiałów oraz zachwyca swoim wyglądem.

Im bardziej skomplikowany projekt sukni musi zrealizować krawcowa, tym cena jej usług będzie wyższa. Pamiętaj też o tym, że zachwycające koronki i tiule, które mają znaleźć się w Twojej sukni, również kosztują. Cena materiału do uszycia sukni ślubnej może przekroczyć kilkaset złotych (najczęściej takich materiałów potrzebnych jest kilka).

Kluczowa jest także renoma danej krawcowej. Decydując się na usługi znanej osoby, która szyje suknie według własnego, oryginalnego projektu możesz zapłacić więcej niż u lokalnej krawcowej. Wybierając takie rozwiązanie, masz bardzo dużą pewność, że kreacja, która wyjdzie ze znanej pracowni, będzie idealna. Wiąże się to jednak z wyższą ceną.

Suknia ślubna od krawcowej – o czym warto pamiętać?

Wybierz dobrą krawcową

Decydując się na uszycie sukni przez krawcową, kluczowe jest znalezienie odpowiedniej osoby. Stworzenie sukni od podstaw nie jest łatwym zadaniem i powinnaś pozostawić je w dłoniach osoby, która zna się na rzeczy. Zanim zdecydujesz się na usługi krawcowej, zapoznaj się z jej portfolio, oraz obejrzyj na żywo gotowe projekty. Ważne jest też sprawdzenie opinii na temat danej osoby. Skarbnicą takich informacji jest oczywiście internet, w którym panny młode dzielą się opiniami na temat poszczególnych osób.

Wyobraź sobie swoją suknie

Jeśli udało Ci się już znaleźć osobę, której chcesz powierzyć uszycie swojej sukni ślubnej, to przyszedł czas na wymyślenie projektu. Idąc na pierwsze spotkanie ze swoją krawcową powinnaś mieć ze sobą zdjęcia sukien, które Ci się podobają lub chociaż jej obraz w głowie, który razem z krawcową przelejecie na kartkę.

Zastanów się nad tym, jakie fasony sukien ślubnych podobają Ci się najbardziej, z jakich materiałów ma być uszyta Twoja kreacja i w jakim kolorze będziesz czuła się najlepiej. Wszystkie te informacje pomogą osobie, która ma szyć suknie, ponieważ będzie ona wiedzieć, jakie masz wobec niej oczekiwania.

Dobra krawcowa podpowie Ci też, w jakiej kreacji będziesz wyglądać dobrze i zaproponuje kilka rozwiązań. Jeśli masz własny projekt sukni to doskonale, możesz pokazać go krawcowej i zapytać, czy jest ona w stanie go stworzyć. Pamiętaj, że niektóre osoby wykonują jedynie projekty własnego autorstwa jednak i w tej sprawie łatwo jest się dogadać.

jak wybrać suknię ślubną

Pamiętaj o umowie

Nie ważne czy jest to fotograf, właściciel sali czy zaufana krawcowa – zawsze powinnaś podpisać umowę z usługodawcami, na których się decydujesz. Dzięki temu możesz uniknąć wielu nieprzyjemności. W razie problemów np. niedotrzymania terminu oddania sukni możesz domagać się swoich praw, które zapisane były w umowie.

W życiu może zdarzyć się wiele nieprzewidzianych sytuacji – szczególnie podczas przygotowań do ślubu. Umowa jest zabezpieczeniem zarówno dla Ciebie, jak i dla osoby, która zdecydowała się dla Ciebie świadczyć usługę. Już przed zapłaceniem zaliczki wraz z krawcową powinnaś sporządzić umowę, która będzie określała prawa i obowiązki obu stron. Najprawdopodobniej Wasza współpraca przebiegnie pomyślnie, ale jak to mówią „przezorny zawsze ubezpieczony”, a w tym wypadku ubezpieczeniem jest umowa.

Większość usługodawców ma uniwersalny wzór umowy, który sprawdzi się w większości przypadków. Jeśli chodzi o korzystanie z usług osoby, która szyje suknie ślubnej, to w umowie powinny znaleźć się informacje na temat tego, jaki jest ostateczny termin oddania kreacji. To kluczowa, rzecz jednak nie może tam zabraknąć informacji na temat przeróbek projektu, sposobu kontaktu czy też przymiarek.

Zobacz inne wpisy

2 Komentarze

  1. Prawdą jest, że taka suknia szyta na miarę wiąże się z większymi kosztami, ale to tak naprawdę jeden dzień w życiu – dla niektórych najważniejszy i można pozwolić sobie tutaj na odrobinę szaleństwa 🙂

    1. Oczywiście, jestem tego samego zdania – pod warunkiem, że pozwala nam na to ślubny budżet 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *