Kosztowne błędy związanych z organizowaniem ślubu, które popełniasz
Porady

9 kosztownych błędów, które popełniasz podczas organizowania ślubu

Nie jest tajemnicą, że organizowanie ślub nie należy do tanich przedsięwzięć. Coraz to nowsze wydatki przybywają szybciej, niż zdążymy o nich pomyśleć, a budżet nie zawsze jest tak elastyczny, jakbyśmy tego chcieli. Jednak aby nieco ograniczyć koszta, wystarczy uważać na kilka podstawowych błędów, które często popełniają przyszłe panny młode. Jakie to błędy i jak uniknąć kosztownej wpadki? Już tłumaczę 🙂 

Błędy, które generują dodatkowe koszty podczas organizowania ślubu – tego unikaj!

1. Nie ustalenie budżetu ślubnego

Nie ma nic romantycznego w rozmowie o pieniądzach. Jednak jeśli zaczniesz organizować ślubu bez określenia sumy pieniędzy, jaką chcesz na to przeznaczyć, łatwo zrujnujesz swój budżet, szybciej niż myślisz. Porozmawiajcie o tym, ile chcecie i jesteście w stanie wydać na ten wyjątkowy dzień. Później będzie Wam łatwiej szukać podwykonawców i ofert, które Was satysfakcjonują i mieszczą się w określonym przez Was przedziale finansowym.

2. Impulsywne rezerwowanie

W momencie, w którym oficjalnie zostaniesz narzeczoną, możesz poczuć silną chęć zaplanowania ślubu jak najszybciej. Jednak zanim zaczniesz rezerwować pierwszą odwiedzoną salę, lepiej porównaj stawki, oferty i zadawaj wiele pytań, aby nie popełnić kosztownego błędu, jakim będzie zarezerwowanie zbyt drogich usług.

3. Chęć zrobienia wszystkiego samemu

Może wydawać się, że robienie wszystkiego samemu od oprawy florystycznej do dekoracji kościoła pozwoli oszczędzić nieco pieniędzy. Niestety czasem bywa zupełnie odwrotnie. Profesjonaliści z branży ślubnej znają ją od podszewki, wiedzą gdzie szukać, aby znaleźć najlepszą ofertę w rozsądnej cenie. Ty niestety możesz nie posiadać takiej wiedzy i w rezultacie, zamiast oszczędzić – wydasz więcej pieniędzy.

4. Zapraszanie zbyt wielu gości

Jeśli Twój ślubny budżet nie jest zbyt duży, prawdopodobnie będziesz musiała zmniejszyć listę gości. Moim zdaniem małe wesela mogą być równie piękne, a nawet bardziej klimatyczne niż duże uroczystości na kilkaset osób. Zrezygnuj z szukania gości na siłę lub zapraszania osób, których dobrze nie znasz, a z jakichś przyczyn wmówiono Ci, że ”wypada” je zaprosić. Brzmi znajomo? Dokładnie zastanów się, kogo wpisujesz na listę gości, nie ma sensu płacić za miejsca dla osób, których tak naprawdę nie chcesz na swoim weselu.

5. Kupowanie kwiatów, które rosną poza sezonem

Pragniesz pięknych, jasnoróżowych piwonii w środku zimy? Przygotuj się na zbędne i wysokie koszta sprowadzania ich specjalnie na Twoją uroczystość. Zamiast generować dodatkowe koszta, warto doradzić się florystki i znaleźć kwiaty, które są dostępne w czasie gdy bierzesz ślub, a jednocześnie pasują do stylu uroczystości i Twojej wizji. Uwierz, że bycie elastycznym w swojej wizji i akceptowanie innych rozwiązań pozwoli Ci zaoszczędzić sporo pieniędzy.

6. Porównywanie się do innych

Porównując się do innych, szybko możesz poczuć presję, by zaplanować ślub, na który nie możesz sobie pozwolić. Pamiętaj, aby na chwilę się zatrzymać, zastanowić się i skoncentrować na innych rzeczach, a nie na stresie. Zorganizowanie uroczystości, którą naprawdę pragniesz, a nie odwzorowanie inspiracji z pinteresta sprawi Ci więcej radości i oszczędzi niepotrzebnych wydatków. Więcej na ten temat przeczytasz w moim poprzednim wpisie!

7. Kupowanie samych nowych rzeczy

Niezależnie od tego, czy chodzi o kupno sukni, biżuterii, lub dekoracji istnieje wiele grup ślubnych na fb, na których dziewczyny, które są już po ślubie, oferują wiele rzeczy w atrakcyjnych cenach, które mogą stać się częścią Twojego ślubu. Szukanie okazji nie jest niczym wstydliwym i lepiej odkupić niektóre rzeczy niż kupować nowe.

8. Zapominanie o dodatkowych kosztach

Planując swój budżet, nie zapominaj o małych przedmiotach takich jak winietki, podziękowania dla gości i rodziców itd. które wszystko sumują. Lepiej zaplanować je z wyprzedzeniem niż później być zaskoczonym i nieprzygotowanym na nie finansowo.

9. Nie przyjmowanie pomocy bliskich

Twoja rodzina i przyjaciele prawdopodobnie mają wiele talentów, które mogą Ci pomóc w organizacji ślubu i wesela. Może twoja kuzynka ma talent kulinarny i zrobi pyszne desery i tort? Albo tata może zbudować Twoją wymarzoną ściankę, która będzie zdobić przestrzeń za Waszymi plecami? Poproś ich o pomoc w przygotowaniu niektórych elementów i zaoszczędź dzięki temu trochę pieniędzy i nerwów. Oni na pewno będą szczęśliwi, że mogą być częścią Twoich ślubnych przygotowań. Nawet jeśli jesteś perfekcjonistką, która sama chce zorganizować całą uroczystość, to nie bój się prosić o pomoc. Jeśli coś Ci nie wychodzi lub nie masz na to czasu, to z pewnością znajdą się osoby, które chętnie odciążą cię z pewnych obowiązków.

Zobacz inne wpisy

4 Komentarze

  1. My nie ustaliliśmy konkretnego budżetu, przez co wydaliśmy naprawdę sporą sumę – nie wiadomo dokładnie na co.

    1. Wielka szkoda 🙁 Dlatego ustalenie budżetu znalazło się na samym początku mojego wpisu. Według mnie jest to najważniejsze i jeśli tego nie zrobimy już na samym początku, to możemy się nieźle sparzyć. Głowa do góry! Nauczona własnym doświadczeniem doradzaj swoim bliskim, którzy mają zamiar wziąć ślub, że powinni wziąć pod uwagę ustalenie budżetu. Pozdrawiam <3

  2. Proszę również nie zapomnieć o doborze odpowiedniego fotografa 🙂

    1. Oczywiście uważam, że to bardzo ważna kwestia, o której wspomniałam w tym wpisie -> https://biore-slub.pl/na-czym-nie-oszczedzac-organizujac-wesele/ zapraszam! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *