ile kosztuje ślub cywilny
Formalności ślub cywilny

Ile kosztuje ślub cywilny – koszty ślubu w urzędzie, plenerze i za granicą

Organizacja ślubu i wesela wiąże się z wieloma kosztami, które w trakcie przygotowań muszą ponieść narzeczeni. W zależności od tego na jak dużą uroczystość się zdecydujecie, będziecie musieli ustalić budżet ślubny, który pomoże Wam spełnić marzenie o zawarciu małżeństwa.

Nie bez znaczenia jest również to, czy chcecie wziąć ślub cywilny, kościelny czy konkordatowy. Każdy z nich wiąże się bowiem z innymi kosztami, jakie będziecie musieli ponieść. Dziś przygotowałam dla Was informacje na temat tego, ile kosztuje ślub cywilny w urzędzie stanu cywilnego, a także ten, który może odbyć się w plenerze a nawet za granicą.

Koszt ślubu cywilnego w USC

Jeśli chcecie zorganizować „tradycyjny” ślub w murach Urzędu Stanu Cywilnego musicie przygotować się na opłaty, jakie się z tym wiążą. W porównaniu do kosztu ślubu kościelnego i cywilnego w plenerze ten rodzaj ceremonii będzie najtańszy i poniesiecie najmniejsze koszty.

 • Opłata skarbowa za akt małżeński w USC wynosi 84 zł. Niezależnie od tego, w jakim mieście chcecie zawrzeć związek małżeński, koszt sporządzenia aktu małżeńskiego zawsze będzie taki sam.
 • Koszty mogę być nieco wyższe w przypadku gdy konieczne będzie przygotowanie skróconego opisu aktu stanu cywilnego. Niezbędny będzie on w przypadku gdy oboje lub jedna ze stron, która chce zawrzeć związek, jest po rozwodzie, lub jest wdowcem/wdową. Opłata za skrócony opis aktu wynosi 22 zł.
 • Osoby, które chcą wziąć ślub poza granicami Polski, również będą musiały ponieść dodatkowe koszty. Jeśli marzy Wam się ślub cywilny na egzotycznej wyspie lub w kraju należącym do UE, to będziecie musieli za to zapłacić 38 zł.
 • Czas oczekiwania na ślub wynosi zazwyczaj miesiąc. Jeśli jednak zależy Wam na tym, aby przyśpieszyć całą procedurę, to możecie to zrobić za dodatkową opłatą. Przyspieszenie terminu będzie Was kosztowało 39 zł.

Jak widzicie, koszt ślubu cywilnego nie jest duży. Warto wiedzieć ile wynoszą poszczególne opłaty np. za przyśpieszenie decyzji lub wzięcie ślubu za granicą. Dzięki temu będziecie dokładnie wiedzieli, ile będzie Was kosztować załatwienie formalności i ile pieniędzy zostanie w Waszym ślubnym budżecie.

Ile kosztuje ślub cywilny – dodatkowe koszty

Prócz tego, że będziecie musieli ponieść podstawowy koszt, który związany jest ze sporządzeniem aktu małżeństwa, musicie wziąć też pod uwagę dodatkowe koszty ślubu cywilnego. Jeśli chcecie, aby w trakcie uroczystości towarzyszyła Wam muzyka, to będziecie musieli za to dopłacić od 50 do 150 zł.

Niektóre urzędy proponują też przyniesienie szampana po zawarciu małżeństwa w celu wzniesienia toastu. Koszt takiej „usługi” może być różny w zależności od tego, czy sami dostarczycie alkohol, czy zostawicie to zadanie w rękach pracownika USC. Za serwis alkoholu po całej ceremonii możecie dopłacić nawet 100 zł. Niestety na takie koszty również musicie być gotowi. Jeśli chcecie uczcić to wydarzenie wraz z gośćmi lampką alkoholu to będziecie musieli dopłacić pracownikowi urzędu za to, że nalał Wam alkohol do szkła 😉

Ślub cywilny w plenerze – koszty

Coraz więcej par decyduje się na ślub poza budynkiem USC. Od kiedy w 2015 roku wprowadzono nowelizację ustawy o aktach stanu cywilnego, praktycznie każda para może wziąć ślub cywilny w plenerze. Kiedyś ślub poza murami Urzędu Stanu Cywilnego był możliwy tylko w wyjątkowych przypadkach. Na przykład, gdy przyszła panna młoda lub pan młody przebywał w szpitalu, lub więzieniu. Na szczęście teraz cała procedura ubiegania się o ceremonie w plenerze przebiega szybciej i jest bardziej dostępna dla każdego. Ważne jest tylko to, aby miejsce ceremonii nie zakłócało powagi i dostojności całego wydarzenia.

Ślub cywilny w plenerze to koszt 1000 zł. Może się wydawać, że to sporo jednak taka ceremonia rodzi dodatkowe koszty, które musi ponieść USC. Cena ta obejmuje:

 • dojazd urzędnika na miejsce ceremonii
 • opłatę za tackę na obrączki i jej konserwację
 • opłatę za insygnia z wizerunkiem orła
 • wynagrodzenie dla zastępcy kierownika USC
 • opłatę za kompletny strój urzędnika

Należy jednak pamiętać, że tysiąc złotych to koszt, jaki poniesiemy za opłaty w Urzędzie Stanu cywilnego. Ślub cywilny w plenerze to także dodatkowe koszty, które trzeba ponieść w trakcie organizacji.

Ślub cywilny w plenerze – dodatkowe koszty

Jeśli organizujecie ślub pod chmurką, musicie przygotować się na koszty związane z:

 • wypożyczeniem mebli takich jak krzesła dla gości i pary młodej, a także stołu i krzesła dla urzędnika
 • dekoracjami
 • oprawą muzyczną
 • oświetleniem
 • namiotem, jeśli obawiacie się, że pogoda nie będzie Wam sprzyjać
 • wynajęciem miejsca ceremonii.

Nie da się jednoznacznie stwierdzić, ile będzie wynosił całkowity koszt śluby cywilnego w plenerze. Wszystko zależy od tego, na jakie dekoracje i oprawę muzyczną się zdecydujecie. A także ile mebli będziecie musieli wypożyczyć i w jakim miejscu będziecie chcieli zorganizować ślub.

Ile kosztuje ślub cywilny za granicą?

Prócz ślubu cywilnego w plenerze przyszłe pary młode mają też możliwość zorganizowania tego wyjątkowego dnia za granicą. Jak się można domyślić, koszt takiej uroczystości poza granicami Polski będzie największy, ale zagwarantuje Wam i gościom wyjątkowe wspomnienia. Ślub cywilny w Grecji, Francji, Włoszech a może na Bali? Jest to coś, na co może pozwolić sobie każda para, jeśli tylko ma odpowiedni budżet ślubny.

Przy odrobinie dobrej organizacji i uszczupleniu listy zaproszonych gości na ślub za granicą może pozwolić sobie tak naprawdę większość z nas. Konieczne będzie uiszczenie opłaty konsularnej. Jeśli chcecie wziąć ślub na terenie Unii Europejskiej to taka opłata konsularna kosztuje 500 euro, czyli trochę ponad 2000 zł.

Oplata konsularna w krajach, które nie należą do UE, może być różna, a jej wysokość można poznać, kontaktując się z konsulatem danego kraju. Do tego trzeba doliczyć też 38 zł za zaświadczenie uprawniające do zawarcia małżeństwa za granicą, o którym wspominałam wcześniej. Niezbędne będzie też tłumaczenie zaświadczenia w Wydziale Konsularnym, które kosztuje ok. 40 zł.

Zobacz inne wpisy

2 Komentarze

 1. Wszystkie koszta są znośne, ale nie sądzicie że dopłacanie do 150 zł tylko za to że puszczą muzykę to lekka przesada. Nawet nie wiedziałam że w USC na uroczystości można zamówić alkohol.

  1. Punkt widzenia zależy, od punktu siedzenia jak to mówią. Cena 150 zł jest uogólniona i w jednym USC za ceremonie przy akompaniamencie muzyki nie zapłacimy nic, a w drugim trzeba będzie już za to dopłacić. W większości urzędów można też po całej ceremonii wznieść toast wraz z gośćmi lampką szampana i nie jest to już żadnym zaskoczeniem. Czasem wystarczy przynieść własny alkohol i będziemy musieli dopłacić tylko małą kwotę, za udostępnienie szkła, a czasem pracownicy urzędu sami proponują zakup szampana i od razu mówią, jaka będzie jego cena. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *