Błogosławieństwo pary młodej
Porady

Błogosławieństwo pary młodej – jak powinno wyglądać i jak się przygotować

Błogosławieństwo rodziców w dniu ślubu, jest dla wielu osób jednym z ważniejszych momentów, który poprzedza ceremonię ślubną w Kościele. To piękna tradycja, którą większość par i ich rodziców praktykuje do dziś i warto wiedzieć jak się dobrze do tego przygotować.

Znaczenie Błogosławieństwa Pary Młodej

W dawnych czasach błogosławieństwo było symbolem opuszczenia domu rodzinnego przez pannę młodą. Oznaczało rozpoczęcie przez nią życia wraz z panem młodym w ich wspólnym domu. Z tego powodu często nazywano je także przenosinami. Rodzice oficjalnie przyzwalali swojej córce na opuszczenie rodzinnych pieleszy i było to pewnego rodzaju pożegnanie z miejscem, w którym wychowała się kobieta. Żegnała się ona nie tylko z domownikami, ale także, co ciekawe – z meblami i przedmiotami, które znajdowały się w domu. Błogosławieństwo miało przynieść szczęście i pomyślność parze młodej.

W dzisiejszych czasach cały ten obrzęd nabrał nieco innego i bardziej symbolicznego znaczenia. Stało się tak, ponieważ narzeczeni często już mieszkają ze sobą przed ślubem i inaczej organizują sobie swoją wspólną przyszłość. Tradycja błogosławieństwa pary młodej jest jednak dalej praktykowana ze względu na swój symboliczny i nie ma co ukrywać – wzruszający charakter całego tego wydarzenia.

Nie jest to jednak obowiązkowy punkt dnia ślubu i jeśli para młoda nie chce kontynuować tej tradycji, to nie musi tego robić. Błogosławieństwo rodziców można na przykład zastąpić wspólnym obiadem, który poprzedzi dzień ślubu. Narzeczeni mogą podziękować wtedy swoim rodzicom za trud włożony w ich wychowanie, a rodzice mogą złożyć im życzenia pomyślności.

Kiedy i gdzie powinno się odbyć błogosławieństwo?

Według tradycji błogosławieństwo rodziców powinno odbyć się w rodzinnym domu panny młodej zaraz po tym, jak pan młody przyjedzie na miejsce. Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby błogosławieństwo odbyło się w domu pana młodego lub w innym dogodnym dla wszystkich miejscu. Cały obrzęd powinien odbyć się tuż przed ceremonią zaślubin. Mogą w nim brać udział nie tylko rodzice i para młoda. Zaproście też swoich najbliższych np. chrzestnych, dziadków i inne osoby, które brały udział w waszym wychowaniu. Te osoby, także mogą Was błogosławić.

Błogosławieństwo pary młodej

Jak wygląda błogosławieństwo pary młodej?

Przygotowania do błogosławieństwa pary młodej

Tak jak już wspomniałam, jest to wyjątkowa chwila, do której warto się dobrze przygotować. Błogosławieństwo najlepiej jest zaplanować na przynajmniej godzinę przed ślubem, aby mieć pewność, że nie będzie się ono odbywać w pośpiechu. Pomieszczenie, w którym ma odbyć się błogosławieństwo młodych, powinno być uporządkowane i jeśli czujecie taką potrzebę – przystrojone w odświętny sposób.

Do błogosławieństwa pary młodej niezbędny będzie krzyż, woda święcona i kropidło. Warto przygotować te przedmioty dzień wcześniej, aby były gotowe do użycia w dniu ślubu. Stół, na którym będą leżeć, należy przykryć białym obrusem. Można także postawić na nim kwiaty, aby nie wyglądał na zbyt pusty.

Moment błogosławieństwa

W momencie, gdy wszyscy zbiorą się w pomieszczeniu, w którym ma odbywać się obrzęd, para młoda oficjalnie wygłasza prośbę o błogosławieństwo. Jak się można domyślić, Ci nie odmawiają, a prośbę można wygłosić na stojąco lub klęcząc.

Po prośbie pary młodej, rodzice (każdy po kolei, zaczynając od kobiet) wygłaszają słowa błogosławieństwa, które mogą brzmieć w następujący sposób: „Na nową drogę życia błogosławię Was w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen. Bądźcie szczęśliwi i żyjcie w pokoju”. Rodzice mogą także wygłosić formułkę, która brzmi: „Niech Bóg Wam błogosławi, Matka Boża otacza opieką, byście mieli szczęśliwą rodzinę i długie życie”.

Podczas składania tych życzeń rodzice młodych mogą wykonać palcem na ich czołach znak krzyża. Po błogosławieństwie rodzice powinni dać dzieciom do ucałowania krzyż i pokropić ich wodą święconą.

Błogosławieństwo młodej pary – tekst

Błogosławieństwo młodych może przybierać różne formy, wszystko zależy od tradycji, jakie panują w Waszych rodzinnych domach. Rodzice często zastanawiają się nad tym, jaki wierszyk lub modlitwa będzie najlepsza na tę okazję. Moim zdaniem od wyuczonej na pamięć formułki lub czytania tekstu z kartki, o wiele lepsze będą życzenia, które płyną prosto z serca i nie są też zbyt długie. Nie zapominajmy o tym, że jest to wzruszający moment, podczas którego z pewnością pojawi się wiele łez. Czas trwania błogosławieństwa może być więc proporcjonalny do ilości łez, jakie zostaną podczas niego wylane.

Podczas błogosławieństwa młodych, rodzice mogą użyć któregoś z dwóch tekstów, które znajdują się powyżej lub przeszukać internet w poszukiwaniu inspiracji. Jak wiadomo jest ich tam mnóstwo i z pewnością znajdzie się taki, który przypadnie Wam do gustu. Odradzam raczej uczenia się na pamięć jakichkolwiek wierszyków. Rodzice będący w stresie z pewnością i tak ich zapomną i tylko niepotrzebnie się tym faktem przejmą. Błogosławieństwo pary młodej przez rodziców nie musi być zaplanowane w stu procentach wraz z podziałem na role i teksty. Postawcie na swobodę, która będzie wyglądać tego dnia najlepiej.

Zobacz inne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *