urlop okolicznościowy na ślub
Formalności Porady ślub cywilny ślub kościelny

Urlop okolicznościowy na ślub – dla kogo, ile dni i kiedy można z niego skorzystać

Urlop okolicznościowy to dodatkowe dni wolnego, przysługujące każdej osobie, która jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę. Nie są one wliczane w dni wolne związane z urlopem wypoczynkowym i można wykorzystać je ze względu na kilka okazji. Jedną z tych okazji jest ślub, który od narzeczonych wymaga nie tylko sporych nakładów finansowych, ale także czasowych. Osoby, które pracują zawodowo, mogą mieć problem z załatwieniem niektórych formalności w czasie swojej pracy. Właśnie dlatego mogą skorzystać one z urlopu okolicznościowego. Kiedy można z niego skorzystać i ile dni obejmuje? O tym w dzisiejszym wpisie. 🙂

Urlop okolicznościowy na ślub a Kodeks pracy

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej pracownik, który bierze ślub, ma prawo do 2 dni płatnego urlopu okolicznościowego. Z takiego prawa mogą skorzystać osoby, które pracują na umowę o pracę i biorą ślub konkordatowy lub ślub cywilny. Urlop okolicznościowy nie przysługuje osobom, które biorą ślub wyznaniowy lub humanistyczny.

Kiedy można wykorzystać urlop okolicznościowy na ślub?

W Kodeksie pracy nie ma jasno określonych terminów, w których pracownik musi wykorzystać urlop okolicznościowy z okazji ślubu. Nie musi on być wykorzystany w dniu ślubu, przed nim ani nawet po. Nie oznacza to jednak, że każdy może go wziąć, nawet gdy nie planuje ślubu lub bierze go dopiero za dwa lata, ale chce sobie po prostu zrobić wolne od pracy. Wzięcie takiego urlopu musi być powiązane ze sprawami, które dotyczą ślubu. Może to być załatwianie formalności np. w Kościele lub USC. Urlop okolicznościowy przyda Ci się także podczas załatwiania formalności, które dotyczą zmiany nazwiska.

Dwa dni, które przysługują Ci według prawa, nie muszą być wykorzystane razem. Możesz je podzielić i wykorzystać w odstępie czasowym. Wtedy dwukrotnie musisz złożyć wniosek o taki urlop u swojego pracodawcy, a on nie może odmówić Ci jego przyznania. Jeśli jednak nie skorzystasz z takiego urlopu, to musisz pamiętać o tym, że nie przysługują Ci za to żadne dodatkowe pieniądze. Warto więc go wziąć, chociażby ze względu na liczbę formalności, jakie trzeba załatwić przed lub zaraz po zawarciu małżeństwa.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Co ciekawe z urlopu okolicznościowego na ślub może skorzystać nie tylko para młoda, ale także jej rodzice. Urlop okolicznościowy na ślub dziecka może trwać jeden dzień i jest płatny. To bardzo dobra wiadomość dla wszystkich rodziców, którzy angażują się w przygotowania do ślubu swoich dzieci i chcą być dla nich wsparciem np. podczas załatwiania formalności, wyboru strojów, a nawet podczas oglądania sali weselnej. Niestety z takiego urlopu okolicznościowego mogą skorzystać tylko rodzice i nie obejmuje on rodzeństwa pary młodej ani dalszej rodziny. Także dzieci nie mogą skorzystać z urlopu okolicznościowego na ślub rodzica.

Wniosek o urlop okolicznościowy

Pracownik, który ma do tego prawo i chce skorzystać z urlopu okolicznościowego, musi taką chęć wyrazić na pisemnym oświadczeniu, które trzeba dostarczyć pracodawcy. Osoba, która wykorzysta urlop na ślub, musi także udowodnić, że wstąpiła w związek małżeński. Można to zrobić poprzez doniesienie do pracy wydanego przez USC aktu zawarcia małżeństwa.

We wniosku powinien znaleźć się powód udzielenia urlopu okolicznościowego i termin, w którym chcemy go wykorzystać. Konieczne będą także takie podstawowe informacje jak imię, nazwisko, adres zamieszkania, data, nazwa firmy i podpis. Wzór takiego wniosku powinien znajdować się w zakładzie pracy, ale możecie także skorzystać z gotowców, które znajdują się w internecie.

Umowa zlecenie a urlop okolicznościowy

Osoby, które pracują na podstawie umowy zlecenie, z pewnością zastanawiają się nad tym, czy urlop z okazji ślubu przysługuje również im. Niestety muszę Was zmartwić, ponieważ takim osobom nie przysługuje urlop okolicznościowy na ślub, ani ogólnie żaden inny urlop okolicznościowy.

Zobacz inne wpisy

2 Komentarze

  1. Bardzo przydatny artykuł. Super wyjaśnione wszystko co i jak ? Polecam przeczytać.

    1. Dziękuję! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *