co to jest korkowe
Sala

Ukryte koszty wesela – korkowe

Z ust właściciela sali, na której planujecie urządzić wesele padło słowo korkowe, a Wy nie wiecie, co to znaczy? Nic strasznego! Do niedawna sama do końca nie wiedziałam czym jest korkowe. No bo o jakie korki chodzi i co właściwie właściciel sali miałby z nimi robić? Zaciekawiona tym słowem zrobiłam rozeznanie, które okazało się łatwiejsze niż myślałam. Pomyślałam więc, że może znajdzie się więcej osób, które zastanawiają się, co to jest korkowe i o co w nim właściwie chodzi? Jest to jeden z ukrytych kosztów wesela, którego mogliście się wcześniej nie spodziewać. Warto więc zapoznać się z jego definicją, aby nie dać się zaskoczyć.

Co to jest korkowe?

Korkowe to nic innego jak dodatkowa opłata pobierana za możliwość wniesienia własnego alkoholu na salę, na której odbywać ma się wesele. Mówi się, że jest to opłata za możliwość przechowywania, schładzania, udostępnianie szkła i podawania alkoholu przez kelnerów w trakcie imprezy. Niestety dalej często można spotkać lokale, które życzą sobie zapłaty korkowego, co może w jakimś stopniu nadwyrężyć Wasz budżet weselny.

Jak naliczane jest korkowe?

Naliczanie może odbywać się w różne sposoby, oto najpopularniejsze z nich:

  • Od każdej wniesionej butelki alkoholu.
  • Od otwartej butelki trunku. Jest to rozwiązanie korzystniejsze dla Was z tego względu, że nie musicie płacić za zapas, który na pewno pozostanie po weselu. Płacicie tylko za alkohol, który rzeczywiście został spożyty podczas imprezy.
  • Kwota ustalona z góry i pobierana bez względu na ilość wniesionego i wypitego alkoholu.

Gdzie można spotkać się z korkowym?

A no tam, gdzie lokale mają własną ofertę alkoholową, z której możecie skorzystać. Jeśli z niej skorzystacie, to korkowego oczywiście płacić nie musicie. Czy to się jednak opłaca? Niestety nie ma na to reguły. Każda sala rządzi się innymi zasadami. Musicie dokładnie zapoznać się z cenami pakietów alkoholu, jakie oferuje sala oraz korkowego, które może zostać naliczone. Następnie przeliczyć, która opcja jest dla Was korzystniejsza. Bywa tak, że mimo iż cena korkowego może wynosić od 2 do nawet 20 zł (co ostatecznie może dać kwotę kilkuset złotych) to i tak oferta sali jest na tyle droga, że taniej wyjdzie Wam wniesienie własnego alkoholu i zapłacenie korkowego niż skorzystanie z ich oferty. Czasem jednak właściciele są na tyle sprytni, a przychód ze sprzedanego alkoholu jest na tyle atrakcyjny, że cena za wniesienie i korkowe a ta, którą oferuje lokal, jest praktycznie taka sama. W takiej sytuacji warto pomyśleć nad kupieniem alkoholu w lokalu, w którym ma odbywać się wesele.

Zobacz inne wpisy

2 Komentarze

  1. Natalia says:

    Nie słyszałam wcześniej o takich kosztach. Bardzo ciekawy wpis dla Młodych Par 🙂 Nie spodziewałam się, że wesele to aż tyle wydatków!

    1. Rzeczywiście niektóre koszty związane z weselem mogą nas zaskoczyć. Grunt to być na nie przygotowanym! Cieszę się, że mój wpis może okazać się pomocny <3

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *