co zrobić z kwiatami po ślubie
Inspiracje Kwiaty

Co zrobić z kwiatami po ślubie?

Jeśli nie poprosiliście gości, o niekupowanie kwiatów w prezencie to z pewnością po swoim ślubie będziecie dosłownie w nich tonąć. Zarówno kompozycje florystyczne, które zdobiły Waszą salę, jak i bukiety, które otrzymaliście od gości, muszą znaleźć swoje miejsce tuż po całym wydarzeniu. Co prawda piękne kwiaty cieszą oko i wprawiają w dobry nastrój, ale ich nadmiar może być już kłopotliwy do przechowywania w domu. Co zrobić z kwiatami, które zostały po ślubie? Oto kilka ciekawych możliwości.

Podaruj innym odrobinę radości

Świeże kwiaty mają wielką moc, cieszą oko i ożywiają przestrzeń. Z pewnością w Twoim mieście jest kilka ponurych obiektów, które wymagają rozweselenia. Pomyśl o hospicjach, domach opieki i innych placówkach opiekuńczych w okolicy. Ludzie, którzy mieszkają w którymkolwiek z tych miejsc, prawdopodobnie ucieszą się z daru, jakim będą Twoje ślubne kwiaty. Podarujesz im odrobinę uśmiechu, którego brakuje im na co dzień w tych ciężkich chwilach.

Wykaż się kreatywnością

Jesteś na tyle sentymentalna, że nie wyobrażasz sobie rozstać się ze swoim bukietem i innymi kwiatami ślubno – weselnymi? Na to również znajdzie się sposób! Wystarczy, że zasuszysz kwiaty i wykorzystasz je podczas tworzenia różnorodnych dekoracji i prac rękodzielniczych. Pomysłów na DIY z udziałem suszonych kwiatów jest mnóstwo. Warto rozejrzeć się po internecie i wybrać pomysł, który najbardziej Ci odpowiada i chcesz go zrealizować. Kwiaty ze ślubu można wykorzystać m.in. do tworzenia:

 • biżuterii
 • dekoracji w technice scrapbookingu lub decoupage
 • obrazów i dekorowania ramek ze zdjęciami
 • świeczek
 • soli do kąpieli
 • dekoracyjnego słoika wypełnionego kwiatami
 • konfetti na ślub bliskiej osoby
 • zdobienia świątecznych bombek

Jednym słowem możliwości jest naprawdę sporo i to jak je wykorzystasz, zależy wyłącznie od Twojej kreatywności i odwagi. Takie oryginalne prace z wykorzystaniem ślubnych kwiatów, ilekroć na nie spojrzysz, będą Ci przypominały dzień ślubu i wesela. Brzmi wspaniale? Obudź w sobie artystyczną duszę i do dzieła!

Pamiętaj o tych, którzy odeszli

Jest to pomysł, który wzbudza kontrowersję. Wiele osób krzywi się na myśl o zanoszeniu swoich ślubnych kwiatów na grób – ja nie widzę w tym nic złego i nie wierzę w przesądy. Jeśli masz bliskiego krewnego lub przyjaciela, który odszedł i żałujesz, że nie mógł brać udziału w Twoim ślubie, to warto uczcić jego pamięć i złożyć kwiaty na jego grobie.

Zostaw je w kościele

Jeśli Twój ślub był kościelny, możesz porozmawiać z księdzem i zapytać, czy możesz zostawić kilka wiązanek, które będą ozdabiać ołtarz. Problem nadmiaru kwiatów zostanie nieco ograniczony, a w taki sposób możesz jednocześnie okazać swoją wdzięczność przed Bogiem.

Zobacz inne wpisy

2 Komentarze

 1. Ciekawy artykuł, fajne pomysły

  1. Dziękuję 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *