Zamiast kwiatów na ślub
Kwiaty Porady

Zamiast kwiatów na ślub – o co i jak poprosić gości?

Obdarowywanie Młodych bukietami kwiatów zaczęło stanowić pewnego rodzaju tradycję. Tak samo, jak pierwszy taniec czy wręczanie rodzicom prezentów, stało się obowiązkowym punktem każdego wesela. Jednak jeśli planujemy naprawdę duże wesele, to wizja otrzymania stu wiązanek kwiatów, może stanowić już pewien problem prawda? Zamiast cieszyć się z kilku bukietów, zaczniemy się denerwować tym, co zrobić z dużym ich nadmiarem. Bo co zrobić z tak dużą ilością kwiatów, jak je przewieźć do domu i gdzie przechowywać? W końcu nikt z nas nie posiada stu wazonów, w które mógłby włożyć bukiety, aby przeżyły dłużej niż do następnego ranka po weselu. Z tego powodu, coraz bardziej popularne przez pary staje się sugerowane gościom, aby zamiast kwiatów na ślub, podarowali oni coś bardziej pożytecznego.

Jak poprosić gości o coś innego niż kwiaty?

Może wydawać się Wam, że proszenie gości o konkretny prezent jest nietaktem i nie powinno mieć miejsca. Uwierzcie mi, że staje się to coraz bardziej popularne i nie stanowi już oznaki braku kultury, jak mogłoby to być odbierane kilka lat temu. Jednak jak zrobić to dobrze, aby nie urazić starszego pokolenia, które postępuje według starych zasad? Najprostszym sposobem wydaje się stworzenie rymowanki, w którą dyskretnie wplączecie informacje, że zamiast kwiatów na ślub oczekujecie np. butelki dobrego wina. Znajdą się zwolennicy takiej metody i oczywiście ich nie krytykuje. Jednak wierszyk na zaproszeniu na tak ważną uroczystość mnie osobiście nie przekonuje.

Rozmowa podczas wręczania zaproszeń

Dobrym pomysłem i zdecydowanie prostszym niż wymyślanie wierszyków, okaże się przekazanie tej informacji wprost. Wręczając gościom zaproszenie, poinformujcie ich, że nie chcecie, aby wydawali pieniądze na kwiaty, które zwiędną i nie będzie z nich żadnego pożytku. Zamiast kwiatów na ślub lepszym pomysłem będzie, jeśli pieniądze, które planowali przeznaczyć na zakup bukietu przekażą na wybraną przez Was rzecz. Miła i luźna rozmowa na pewno nie spowoduje grymasu na twarzach zaproszonych i myśli, że zachowaliście się nietaktownie. Ważne jest, aby Wasz ton nie był roszczeniowy i wymagający, gdyż to zniechęci gości.

Uwzględnij tę informacje w zaproszeniu

Jeśli nie chcesz mówić każdemu z gości po kolei, że oczekujesz czegoś innego niż kwiaty to uwzględnij tę informację w zaproszeniu. Napiszcie, że uważacie obdarowywanie kwiatami Pary Młodej za piękny zwyczaj, jednak milej wam będzie, jeśli podarują wam oni coś trwalszego. Większość gości to zrozumie i dostosuje się do tej prośby. Jeśli nie macie pomysłu na to, co chcielibyście otrzymać, bądź nie chcecie niczego gościom narzucać, to nie precyzujcie swojej prośby co mogą kupić. Na pewno wymyślą coś sami.

Czego nie robić prosząc gości o niekupowanie kwiatów?

– Pamiętajcie, że nietaktem będzie dopiero to, jeśli zamiast kwiatów poprosicie gości o coś droższego niż bukiet, którego cena wynosi średnio ok.30-60zł.
– Nie proście o rzeczy, które są ciężkie do zdobycia i nie znajdą zastosowania w waszym życiu.
– Postarajcie się, aby informacja o tym, że nie chcecie bukietów, była jasna i przy tym nienachalna i taktowna.
– Nie nakazujcie niczego. Jeśli wasza ciocia, babcia czy ktokolwiek z zaproszonych stwierdzi, że to tradycja i nie wyobraża sobie inaczej, to nie róbcie tej osobie pretensji. Uszanujcie to i nie okazujcie zdenerwowania z tego powodu.

O co poprosić zamiast kwiatów na ślub?

Wino

To zdecydowanie jeden z najczęstszych zamienników kwiatów. Jest to okazja, abyście zebrali pokaźną kolekcję tego trunku. Goście z pewnością będą kupowali dobre wina, które sami lubią. Będziecie mieli okazje spróbować nowych smaków, może nawet odkryjecie wino, o którym wcześniej nie słyszeliście a stanie się Waszym ulubionym. Możecie stworzyć tradycje, która będzie polegała na otwieraniu nowej butelki, w każdą kolejna rocznice Waszego ślubu. Wspomnicie miło weselną uroczystość, popijając lampkę wcześniej Wam nieznanego wina. Poproście gości, aby podpisali się na butelce, którą kupili, abyście wiedzieli jakie wino jest od kogo.

wino zamiast kwiatów na ślub

Zdrapki

A może się Wam poszczęści i zgarniecie wielką wygraną? Może się okazać, że chociaż jeden z tych kuponów okaże się szczęśliwy i wygracie trochę pieniędzy. Gwarantuje Wam, że podczas zdrapywania towarzyszyć Wam będzie świetna zabawa i nutka niepewności, czy ta zdrapka jest właśnie tą wygraną.

zdrapki zamiast kwiatów na ślub

Książki/filmy/płyty CD

Decydując się na tę opcję, pamiętajcie o tym, żeby przekazać gościom, na jakim gatunku książek czy filmów Wam zależy, bądź jakiej muzyki lubicie słuchać. Unikniecie dzięki temu sytuacji, w której dostaniecie stertę nieinteresujących Was rzeczy. Na pewno znalazłyby się osoby, które niepoinformowane o tym, co chcecie dostać, kupiłyby np. Biblie, kamasutrę, książki kulinarne, z których nigdy nie skorzystacie bądź najnowszą płytę znanego disco-polowca, którego muzyki nie trawicie.

Dobrej jakości kawa/herbata

Idealny prezent dla smakoszy tych napoi. Tak jak w przypadku wina, możecie odkryć nowe ciekawe smaki i możliwe, że zdobędziecie nową ulubioną kawę bądź herbatę.

herbata lub kawa zamiast kwiatów na ślub

Słodycze

Kocha je praktycznie każdy, a nikomu nie zaszkodzi trochę osłody w życiu. Nadmiar możecie oddać w prezencie dzieciom, które należą do Waszej rodziny.

słodycze zamiast kwiatów na ślub

Vouchery

Lubicie nowe doświadczenia i nie boicie się wyzwań? To rozwiązanie właśnie dla Was! Goście grupkami mogą złożyć się na taki prezent. Wybiorą jaki rodzaj atrakcji chcą wam podarować, a Wy będziecie mogli w dowolnej chwili udać się na wykupioną przez nich rozrywkę. A tych może być naprawdę wiele. Od zwykłego wyjścia do teatru po wspólny skok ze spadochronem.

Gry planszowe

Idealny sposób na nudę i wspólne spędzeni czasu w miły sposób. Możecie też później organizować wieczory, dedykowane wyłącznie rozgrywką w te gry, razem ze znajomymi.

Świeczki zapachowe

Uwielbiane przez kobiety, tworzące romantyczny klimat i roztaczające piękny zapach. Na pewno się Wam przydadzą podczas romantycznej kolacji we dwoje bądź odprężającej kąpieli po całym dniu pracy.

Pomoc charytatywna zamiast kwiatów na ślub

A może warto pomyśleć o podzieleniu się swoim szczęśliwym dniem z innymi? Jeśli nie oczekujecie żadnych upominków w zamian za kwiaty, bo są wam one zbędne, możecie pomyśleć o zorganizowaniu zbiórki, którą wesprzecie wybrany przez Was cel. Mogą to być te, które właśnie wam zaproponuje, bądź całkowicie inne bliższe Waszemu sercu. Pamiętajcie, że warto pomagać!

Karma dla zwierząt, koce i legowiska

Zbiórka tych przedmiotów, na rzecz potrzebujących zwierząt to bardzo miły i pomocny gest w stronę schronisk. Coraz więcej par decyduje się na taki krok. Jeśli kochacie zwierzęta i pragniecie im pomóc, jest to rozwiązanie dla Was. Powiadomcie gości o tym, że organizujecie zbiórkę, aby pomóc potrzebującym zwierzakom i polepszyć ich byt. Wyznaczcie dokładne miejsce i czas zbiórki, aby uniknąć zamieszania związanego z tym, że goście nie będą wiedzieć, kiedy i gdzie przynieść podarunki i część z nich przyjdzie z nimi na uroczystość w kościele.

Przybory szkolne/maskotki

Kolejny z pomysłów na pomoc potrzebującym. W tym przypadku wspomoglibyście dzieci z domów dziecka, które często nie posiadają podstawowych przyborów szkolnych. Poproście gości o zakupienie rzeczy takich jak piórnik, kolorowe kredki, farby, pędzle, zeszyty, długopisy. Uzbierane przedmioty podarujcie wybranemu domowi dziecka przed rozpoczęciem roku szkolnego. Możecie też poprosić o maskotki i zabawki, które podarujecie dzieciom ze szpitali i hospicjów. Dodadzą im trochę otuchy w tych ciężkich chwilach. Organizując taką zbiórkę na rzecz dzieci, możecie liczyć na ich wdzięczność i wielki szczery uśmiech.

Zobacz inne wpisy

1 Komentarz

  1. Magia Obrazu says:

    Świetny i pomocny post!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *