jak złożyć poszetkę
Porady

Jak złożyć poszetkę – poradnik dla pana młodego

Wybór ślubnej kreacji jest emocjonującym wydarzeniem nie tylko dla panny młodej, ale także dla pana młodego. Garnitur, koszula, buty i dodatki – wszystkie te elementy garderoby muszą pasować do tej wyjątkowej okazji, a także do gustu mężczyzny. Prócz oczywistych dodatków takich jak krawat, mucha i spinki do mankietów warto również pomyśleć o poszetce. Ta niewielka chusteczka, która wystaje z kieszonki w marynarce, może przybierać wiele wzorów kolorów, a także kształtów. Dziś skupimy się na tym ostatnim aspekcie i podpowiemy Ci w jak złożyć poszetkę na ślub i wesele.

Jak prawidłowo złożyć poszetkę?

Jeśli pan młody jest fanem takich elementów stylizacji jak poszetka, to nie może zabraknąć tego elementu w jego ślubnej stylizacji. Aby móc pozwolić sobie na taki dodatek konieczne jest kupienie marynarki, która ma niewielką kieszonkę w górnej części. Zazwyczaj posiada ją większość klasycznych modeli. Jeśli strój pana młodego będzie szyty przez krawcową, to warto już na pierwszym spotkaniu wspomnieć o miejscu na poszetkę. Ozdobny kawałek materiału, jakim jest poszetka, można złożyć na wiele fantazyjnych kształtów. Powrót mody na tego typu dodatek do marynarki sprawił, że cały czas wymyślane są nowe i ciekawe kształty, którymi można ozdobić kieszonkę w marynarce.

Jeśli cenisz sobie klasykę, to poszetkę możesz złożyć w prostokąt, który lekko wystaje ponad krawędź kieszonki. Tak złożoną poszetkę nosi większość mężczyzn, a jej dużym plusem jest to, że każdy poradzi sobie ze złożeniem materiału w tak prosty sposób. Podczas wyboru poszetki warto zwrócić uwagę na materiał, z którego została ona wykonana. Unikaj chusteczek, które wykonane są z delikatnego, cienkiego i lejącego się materiału. O wiele lepiej sprawdzą się grubsze materiały o chropowatej fakturze, ponieważ dłużej utrzymują swój kształt. To szczególnie ważne podczas ślubu i wesela, gdy nie ma czasu na ciągłe poprawianie stylizacji i jest się stale ruchu.

Kolorowe poszetki o nietypowej fakturze lub wzorze powinny zostać odpowiednio wyeksponowane właśnie poprzez ciekawy kształt. Jak złożyć poszetkę, aby przyciągała wzrok? Możesz wykorzystać jeden ze sposobów, które opisane są poniżej.

Jak złożyć poszetkę – puff

Nazwa tego rodzaju ułożenia poszetki może wydawać się śmieszna, jednak wiele mówi o kształcie, jaki uzyskamy, składając poszetkę w taki sposób. Tak zwana pufka czy też puff to prosty sposób na ułożenie poszetki, z którym poradzi sobie każdy mężczyzna chcący wyglądać elegancko. Chwyć chusteczkę na środku i unieś ją do góry, jednocześnie przeciągając rękę po jej powierzchni. Zatrzymaj rękę mniej więcej w połowie materiału i włóż poszetkę do kieszonki, chowając jej końcówki na dnie. Materiał, który wystaje, ułóż w kształt półksiężyca. Gotowe, klasyczna „pufka” skończona.

Jak złożyć poszetkę – podwójny trójkąt

Popularnym sposobem na złożenie poszetki jest tzw. podwójny trójkąt. Aby to zrobić, należy złożyć materiał na pół po przekątnej, lecz nie dokładnie róg, w róg, lecz z przesunięciem ok. 1 centymetra. Powinny powstać dwa wierzchołki trójkąta. Później trzeba zagiąć prawy i lewy bok poszetki do środka i włożyć do kieszonki tak, aby podwójny trójkąt z niej wystawał. Prostszą alternatywą tego układu jest pojedynczy trójkąt. Wystarczy, że złożysz poszetkę po przekątnej i zagniesz rogi powstałego trójkąta do środka. Następnie włóż chusteczkę do kieszonki w marynarce w taki sposób, aby całość wystawała.

Jak złożyć poszetkę – TV fold (klasycznie)

Bardzo prostym sposobem na złożenie poszetki jest tzw. TV fold. Wystarczy, że chustkę złożysz w prostokąt o szerokości kieszonki w marynarce. Następnie zegnij go do dołu tak, aby dopasować ją do głębokości kieszonki. W takim układzie poszetka powinna wystawać na około centymetr. Tak złożona chusteczka układa się gładko, nie ma na niej zbędnych marszczeń i luzu pomiędzy krawędziami kieszonki a materiałem poszetki.

Pozostałe sposoby na to jak złożyć poszetkę

Wygląd poszetki oraz jej wzór i kolor są bardzo ważne w całej stylizacji. Pamiętaj jednak o tym, że nie jest ona najważniejszym elementem stroju. Powinna być elegancka i nienarzucająca się na pierwszy rzut oka. Jest to uzupełnienie marynarki, a nie jej główny punkt. Zbyt finezyjnie złożona chusteczka może wyglądać dziwnie w stylizacji ślubnej i najbezpieczniej jest postawić na klasykę. Nie należy jednak bać się eksperymentów i jeśli bardziej oryginalny kształt lepiej pasuje do stylizacji, to warto go wykorzystać podczas dnia ślubu.

Zobacz inne wpisy

2 Komentarze

  1. Prawidłowe złożenie poszetki jest nie lada problemem. Właściwie nikt nie umie. Zachowam tego linka, dzięki 🙂

  2. Do garnituru ślubnego zdecydowanie najlepiej wygląda TV fold.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *