stoły na wesele
Porady Sala

Okrągłe czy prostokątne? Jakie stoły wybrać na wesele?

Wybór kształtu stołów może z pozoru wydawać się prostym zadaniem. Problem jednak nie jest tak banalny, jak mogłoby się Wam wydawać. Decyzję warto podjąć jeszcze tuż przed wynajęciem sali weselnej. Jeśli zdecydujecie się na stoły okrągłe, musicie się liczyć z tym, że nie są one tak popularne, jak te prostokątne i znalezienie sali, która ma je w zanadrzu, będzie nieco trudniejsze. Oba rozwiązania posiadają podobną ilość plusów i minusów. Zapoznajcie się z nimi, zanim zdecydujecie się na określony rodzaj stołów weselnych. Oto kilka rzeczy, które powinniście wiedzieć, zanim zdecydujecie się na to jakie stoły wybrać na wesele.

Jakie stoły wybrać na wesele? Prostokątna klasyka, a może okrągła elegancja?

Stoły prostokątne

Niewątpliwie są one najczęściej widywane na weselach od lat, przez co zyskały miano tradycyjnych. Nie zaskoczą nikogo i jesteśmy do nich przyzwyczajeni, więc jeśli nie wiecie jakie stoły wybrać na wesele, to ta opcja będzie najbezpieczniejsza. Królują na polskich weselach i są najczęściej ustawione w rzędach lub w kształt podkowy. Tego typu stoły sprawdzą się przy większej ilości gości i gdy chcecie uniknąć nieprzyjemnego spotkania dwóch skłóconych ze sobą osób. Wystarczy, że posadzicie je w dwóch innych końcach stołu. Jeśli planujecie wesele w stylu rustykalnym, to podkreślą ten klimat, nadając swojskości całemu wydarzeniu. Zmieści się na nich również o wiele więcej rzeczy. Nie musicie się martwić tym, że nie starczy miejsca na dekoracje i jedzenie. Problemem może jednak okazać się to, że gość siedzący na końcu stołu poczuje się urażony i odizolowany od innych. Przy dużej ilości zaproszonych osób ciężko jest się poruszać między stołami. Nikt w końcu nie lubi przeciskać się przez rząd krzeseł, prosząc wszystkich po kolei o to, aby się nieco przesunęli. Niektórym może też sprawić dyskomfort proszenia nieznanych osób o podanie dania, którego nie ma się w swoim zasięgu.

Jakie stoły wybrać na wesele? Okrągłe czy prostokątne?Jakie stoły wybrać na wesele? Okrągłe czy prostokątne?Jakie stoły wybrać na wesele? Okrągłe czy prostokątne?

Stoły okrągłe

Eleganckie, nowoczesne i stylowe to moje pierwsze skojarzenia, gdy pomyśle o tym typie stołów. Moda na okrągłe stoły nastała niedawno i przybyła do nas zza oceanu. W końcu uwielbiamy inspirować się amerykańskimi filmami, ślubami światowych gwiazd i przesiąkamy powoli zagranicznymi trendami, odchodząc coraz bardziej od tradycyjnych rozwiązań. Czy to coś złego? To już zależy od Was. Jeśli chodzi, o stoły okrągłe logistyka i rozplanowanie ich ułożenia może być już nieco trudniejsze niż przy prostokątnych. Wymagają one dużej sali, gdyż zajmują sporo miejsca, a zarazem małej ilości gości, wtedy sprawdzają się najlepiej. Przy pojedynczym stole zazwyczaj mieści się od 8 do 12 osób, to mało więc rozplanowanie miejsc może okazać się wyzwaniem. Musicie poważnie zastanowić się nad tym, kogo posadzić w jednej grupie. Nie obejdzie się w tym przypadku bez winietek. Ich dużą zaletą jest to, że goście mają ze sobą dobry kontakt wzrokowy i większą możliwość integracji. Chociaż można spojrzeć na to z innej strony. W końcu dzielenie gości na kilkuosobowe grupy może nie sprzyjać integrowaniu się, ponieważ każdy jest w pewnym sensie ”skazany” na osoby, z którymi został posadzony przy jednym stole i nawiązanie rozmowy z innymi stolikami może być trudniejsze. Poruszanie się między okrągłymi stołami będzie łatwiejsze niż między prostokątnymi, jeśli ustawione zostaną w odpowiedni sposób. Goście unikną też dyskomfortu proszenia innych o podanie jakiejś potrawy, gdyż wszystko będzie w zasięgu ręki lub niedaleko w postaci szwedzkiego stołu (jednak nie wszystkim może podobać się konieczność wędrowania po jedzenie). Musicie się jednak liczyć z tym, że ozdobienie takiego rodzaju stołu jest trudniejsze i wymaga od Was umiaru w dekoracjach, gdyż nie wszystko się na nich zmieści.

Jakie stoły wybrać na wesele? Okrągłe czy prostokątne?Jakie stoły wybrać na wesele? Okrągłe czy prostokątne? Jakie stoły wybrać na wesele? Okrągłe czy prostokątne?

 

Zobacz inne wpisy

2 Komentarze

  1. Marzenka says:

    Na naszej sali były prostokątne i to się idealnie sprawdziło! 😉

  2. Ślubna Alejka says:

    Stoły okrągłe zajmują dużo miejsca, ale wydaje się, że rozmowa w takim układzie jest dużo wygodniejsza. Prostokątne stoły są bardziej popularne, ale myślę, że jak ma się możliwość to warto zdecydować się na tę drugą opcję :).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *