stoły na wesele
Porady Sala

6 rzeczy, o których należy pamiętać wybierając miejsce na wesele

Istnieje wiele elementów, które składają się na stworzenie idealnego dnia ślubu. Jednym z najważniejszych jest oczywiście miejsce na wesele, które wybierzecie. Miejsc, w których możecie zorganizować wesele, jest coraz więcej, a wybór staje się niestety coraz trudniejszy. Aby nieco ułatwić sobie poszukiwania, powinniście pamiętać o podstawowych rzeczach, które są ważne podczas wyboru miejsca imprezy. Czym kierować się podczas wyboru miejsca wesela i na co zwrócić szczególną uwagę? Podpowiadam!

Budżet na wynajęcie miejsca wesela – decydujący argument

Ogólna znajomość budżetu, jaki chcesz przeznaczyć na poszczególne elementy związane ze ślubem, jest bardzo ważna. Tak też jest w przypadku poszukiwania miejsca na wesele. Wraz z narzeczonym jeszcze przed rozpoczęciem poszukiwań powinniście mieć określony budżet, który chcecie przeznaczyć na miejsce wesela. Uwierzcie, że ułatwi Wam to poszukiwania. Jeśli mowa o budżecie, to zwróćcie uwagę, co wliczone jest w cenę wynajmu miejsca, w którym ma odbyć się wesele. Zaplanowany budżet mogą Wam pokrzyżować dodatkowe opłaty m.in. za:

 • korkowe
 • dekoracje sali
 • tort, napoje, alkohol itp. które musicie sami zorganizować

Generuje to dodatkowe ( i to nie takie małe) koszta związane z wynajmem miejsca. Podczas rozmowy z właścicielem sali dokładnie dopytajcie, co wliczone jest w cenę wynajmu i z jakimi dodatkowymi kosztami musicie się ewentualnie liczyć.

Podstawowe rzeczy, o których należy pamiętać wybierając miejsce na wesele

Wolne terminy

Prawdą jest, że miejsce na wesele trzeba wybrać nawet na dwa lata przed ślubem. W mniej ekstremalnych przypadkach – na rok przed. To bardzo dużo czasu. Jednak jeśli chcecie urządzić swoje wesele w wymarzonym miejscu, a nie w takim pierwszym lepszym z wolnym terminem to takie są realia. Dla niecierpliwców – takich jak ja, czekanie tyle czasu na wolny termin to mordęga. W końcu chcielibyście zorganizować wszystko jak najszybciej i być już oficjalnie MR&MRS Kowalskimi. Jednak gdy się człowiek śpieszy to się diabeł cieszy! Uwierzcie, że na organizacje wszystkiego, co związane ze ślubem potrzeba bardzo dużo czasu i nawet te dwa lata czekania na sale szybko Wam zlecą. A Wy zdążycie bez stresu wszystko dopiąć na ostatni guzik.

Lista gości – dopasujcie miejsce do ilości zaproszonych osób

Przed wyborem miejsca na wesele należy również koniecznie określić liczbę osób, którą planujecie zaprosić. Dzięki temu zakres poszukiwań powinien się zawęzić. Bo w końcu, po co macie iść oglądać salę na 200 osób skoro planujecie zaprosić tylko 50? Zarówno miejsc na większą, jak i mniejszą ilość osób jest sporo i jest w czym wybierać. Należy jednak zastanowić się, w której grupie będziecie szukać. Jeśli planujecie huczne wesele, na minimum sto osób, zaznaczcie sobie na mapie miejsca, które oferują tak dużą powierzchnię. Jeśli planujecie skromną i rodzinną uroczystość na kilkanaście osób, to może rozważcie wynajęcie sali w swojej ulubionej restauracji lub małym lokalu? Każdy znajdzie coś dla siebie, jednak pierw należy ustalić, gdzie chcecie i powinniście szukać.

Podstawowe rzeczy, o których należy pamiętać wybierając miejsce na wesele

Styl oraz motyw przewodni, w którym chcecie wszystko zorganizować

Wyobrażacie sobie wesele w stylu rustykalnym z belami siana w eleganckiej sali balowej z kryształowymi żyrandolami? Tak wiem, ja też nie. Klimat i styl miejsca, w którym chcecie organizować uroczystość, również ma duże znaczenie podczas poszukiwań. Jeśli już wiecie, w jakim stylu planujecie cały ten dzień to wspaniale – bo wiecie, gdzie powinniście szukać. Jeśli nie to lepiej, jeśli zrobicie to jeszcze przed wyborem i szukaniem sali, bo znacząco ułatwi Wam to zadanie. Chyba że nie macie problemu z tym, aby styl dopasować do wybranej wcześniej sali, wtedy ten punkt nie dotyczy Was wcale. Jednak jeśli chcecie mieć, choć minimalną kontrolę nad tym, jak będą wyglądać dekoracje itd. to zastanówcie się już teraz, jaki styl jest najbliższy Waszemu sercu i w takim klimacie szukajcie miejsca, w którym ma odbyć się wesele.

Lokalizacja miejsca uroczystości

Zastanówcie się, czy wolicie urządzić wesele w centrum miasta, czy na jego obrzeżach? Jaką odległość będziecie musieli pokonać od kościoła do miejsca wesela i jakie to wygeneruje koszty? Czy zależy Wam na ładnych, sielskich widokach czy nie gra to dla Was roli? Czy w okolicy znajdują się miejsca noclegowe, które przydadzą się przyjezdnym gościom? Lokalizacja to może nie najważniejszy, ale liczący się aspekt podczas planowania całej uroczystości. Zastanówcie się wspólnie jakie elementy związane z lokalizacją są dla Was ważne i weźcie je pod uwagę, szukając miejsca na wesele.

Dodatkowe udogodnienia

Jakie to będą udogodnienia, to zależy tylko i wyłącznie od Waszych potrzeb. Pamiętajcie o nich podczas rozmowy z właścicielem sali. Możecie zwrócić uwagę na takie aspekty jak m.in.:

 • klimatyzacja (bardzo ważna podczas letnich wesel!)
 • dostosowanie miejsca do potrzeb dzieci i osób niepełnosprawnych oraz starszych
 • obsługa wydarzenia
 • oświetlenie
 • ilość miejsc parkingowych
 • wybór między różnymi rodzajami stolików i krzeseł
 • wydzielona palarnia
 • ogród lub taras
 • nocleg dla gości

Udogodnienia jakie oferują miejsca weselne, można by wymieniać w nieskończoność. Zrobienie listy rzeczy, które są dla Was ważne, podczas wyboru miejsca na wesele ułatwi Wam poszukiwania. 

Jak wybrać najlepsze miejsce na wesele?

Wszystkie elementy, które opisałam powyżej, składają się na wybór idealnego miejsca weselnego. To, które wybierzecie, zależy wyłącznie od waszych potrzeb i preferencji. Jeśli weźmiecie pod uwagę wszystkie czynniki, które znajdują się powyżej i dokładnie z wizualizujecie sobie miejsce, jakiego poszukujecie, to bardzo ułatwi Wam to zadanie. Zamiast odwiedzać wszystkie weselne miejsca w okolicy lepiej zrobić sobie listę tych, które naprawdę Was interesują i pasują do Waszych oczekiwań. Powodzenia! 🙂


Czy wiesz, że większość par przyznaje, że organizacje całego dnia ślubu zaczęła właśnie od szukania i zarezerwowania miejsca na wesele? O wiele łatwiej jest dopasować terminy fotografa, kamerzysty itd. do wolnego terminu na sali niż odwrotnie 🙂

Zobacz inne wpisy

3 Komentarze

 1. Ciekawe spostrzeżenia, niesamowicie przydatne dla osób, które właśnie teraz przygotowują się do organizacji wesela 🙂

  1. Dziękuję! Mam nadzieję, że ten artykuł ułatwi wielu parom to trudne zdanie, jakim jest szukanie miejsca na wesele 🙂

 2. Iwona says:

  Żałuję, że przed moim ślubem nie przeczytałam tego tekstu. Wynajeliśmy salę w Paniówce w Białym Domu. Jedne co uratowało nas przed katastrofą to obsługa i przepyszne jedzenie. Też mieliśmy motyw przewodni i mielibyśmy piękne zdjęcia gdyby wszyscy goście zastosowali się do naszej proźby.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *