stoły na wesele
Inspiracje

Wesele offline – czyli ślub i wesele bez telefonów

Czy w dzisiejszych czasach jeszcze ktoś potrafi wyobrazić sobie życie bez telefonu? Pewnie znajdą się tylko nieliczni, którzy odpowiedzą twierdząco na to pytanie. Smartfon z dostępem do internetu, który umożliwia kontakt z całym światem to podstawowe wyposażenie kieszeni każdego z nas. Na przekór technologii i jej coraz większemu udziałowi w naszym życiu w Stanach Zjednoczonych narodził się ciekawy pomysł organizowania tak zwanych offline weddings. Inicjatywa ta pomału dociera w nasze strony i staje się częścią Polskich wesel. O co właściwie chodzi w weselach offline? Już wyjaśniam!

Wesele bez telefonu – ciekawe doświadczenie, które zdobywa coraz więcej zwolenników

W weselach offline lub inaczej unplugged chodzi mianowicie o to, aby podczas uroczystości nie używać telefonów, tabletów i innych urządzeń elektronicznych. Ten dość szokujący dla niektórych pomysł niesie za sobą dobre przesłanie. Chodzi o to, aby maksymalnie skupić się na całej ceremonii i nie rozpraszać swojej uwagi przez sms-y i  powiadomienia. Na weselu offline należy całkowicie odciąć się od wirtualnego świata, poznawać nowych ludzi i spędzać czas z najbliższymi bez zbędnego marnowania czasu na scrollowanie kolejnych powiadomień. Z pewnością znasz choć jedną osobę, której telefon wręcz zrósł się z ręką. A może to Ty jesteś właśnie tą osobą? 😉 Kilka godzin bez telefonu może być niewyobrażalne dla wielu osób. Pozwoli to jednak cieszyć się nam chwilą, a fotografowi zrobić piękne zdjęcia bez udziału twarzy wpatrzonych w ekran. Nikt też nie będzie utrudniał mu pracy poprzez robienie zdjęć telefonem.

Jak zorganizować wesele offline?

Organizacja uroczystości offline nie jest tak trudna, jak mogłoby się niektórym wydawać. Należy pamiętać jedynie o tym, aby odpowiednio wcześniej powiadomić wszystkich gości o pomyśle na wesele bez telefonów. Dobrym pomysłem będzie przekazanie tej informacji podczas wręczania zaproszeń. Możecie też dołączyć dodatkową karteczkę na temat tego, że organizujecie wesele offline, która objaśni na czym to dokładnie polega. Prośbę możesz zawrzeć w żartobliwym wierszyku, który wywoła uśmiech na twarzach zaproszonych. Gości którzy będą zaniepokojeni tym, że nie będą mieć zdjęć z tego dnia, uspokój informacją o tym, że robieniem zdjęć zajmie się profesjonalny fotograf i na pewno wszystkim dostarczycie piękne zdjęcia. Jeśli już powiadomcie gości o Waszym pomyśle możecie także pokusić się o zorganizowanie specjalnej tabliczki którą postawicie przed wejściem na salę. Będzie przypominać ona o tym, że korzystanie z telefonu nie jest mile widziane. Jasny komunikat, przedstawiony w żartobliwy sposób powinien załatwić sprawę.

Czy organizowanie unplugget wedding to dobry pomysł?

Także w tym przypadku obowiązuje zasada ”wszystko z umiarem”. Według mnie całkowity zakaz używania, a nawet przynoszenia telefonów pod groźbą ich konfiskaty na czas wesela jest przesadą. Nie bój się jednak wyjść z taką inicjatywą. Jest to świetny pomysł i jeśli podejdziesz do niego w odpowiedni sposób, może przynieść same korzyści. Pamiętaj, że są przypadki, w których gość po prostu musi mieć przy sobie telefon. W takim przypadku nie staraj się wyrywać mu go na siłę. Wesele offline ma na celu oderwanie gości od bezsensownego przeglądania facebooka, instagrama, pisania sms-ów i robienia zdjęć. W skrócie poświęcaniu większej uwagi telefonowi, a nie parze młodej i bliskim. Telefon można wyciszyć, włożyć do torebki i w razie potrzeby z niego skorzystać. Umówmy się jednak, że odpisywanie koleżance na sms-a lub wysyłanie kolejnego snapa nie jest kryzysową sytuacją. Niepełne zaangażowanie spowodowane korzystaniem z telefonu okrada Cię z uczuć, emocji i chwil. Warto o tym pamiętać, nawet jeśli nie uczestniczysz w uroczystości offline.

Zobacz inne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *