ślub humanistyczny
Porady

Ślub humanistyczny

Śluby humanistyczne zostały w Polsce zapoczątkowane w 2007 roku. Od tego czasu powoli, lecz sukcesywnie rośnie liczba tego rodzaju ceremonii w naszym kraju. Ślub humanistyczny jest jedną z form zawarcia małżeństwa zastępującą ceremonię religijną. Jest więc idealny dla osób niepraktykujących lub tych, którzy nie utożsamiają się z żadną wiarą. Ślub humanistyczny nie jest jednak zalegalizowany w naszym kraju i nie niesie za sobą żadnych skutków prawnych, przez co można powiedzieć, że ma jedynie charakter symboliczny. Aby małżeństwo było legalne także w aspekcie obowiązującego w naszym kraju prawa, niezbędne jest zawarcie także ślubu cywilnego w USC. Co nie oznacza, że jest on zupełnie zbędny. Jest on zarówno ważny dla Par, jak i dla społeczeństwa. Ślub humanistyczny daje nam dużą swobodę, jeśli chodzi o przebieg całej ceremonii. Każda uroczystość jest inna, ma swój wyjątkowy i indywidualny charakter. To Wy decydujecie o tym, jak ma wyglądać jej przebieg.

Organizacja ślubu humanistycznego i jego przebieg

Jak sama nazwa wskazuje, w centrum uroczystości znajduje się człowiek. Najważniejsze są jego potrzeby, miłość, poświęcenie, zaufanie, przywiązanie i równość obu płci. Jak już wspominałam, każdy ślub jest inny i ciężko jednoznacznie określić jego przebieg. Para ma dużą dowolność w organizacji całej ceremonii i może sama zaplanować poszczególne jej elementy. Macie możliwość napisania własnej przysięgi, dobrania muzyki i miejsca, opowiedzenia o swojej miłości oraz jej przebiegu nadając ślubowi zupełnie innego wymiaru. Uroczystość może być więc oficjalna, bardziej humorystyczna lub niezwykle wzruszająca, w zależności od tego, jak podejdziecie do jej przygotowania. Jedynym stałym elementem ślubu humanistycznego jest obecność tzw. celebransa, czyli mistrza uroczystości, który odpowiada za przeprowadzenie całej ceremonii. Jest to osoba, która doradza Parze Młodej, dostosowuje się do ich pragnień, wspiera ją i pomaga w kreowaniu całego dnia w taki sposób, aby byli z niego zadowoleni. Objaśnia im również idee, jaką niesie za sobą ślub humanistyczny. Moim zdaniem jest to z pewnością piękne i duchowe przeżycie, przepełnione miłością oraz szczerością. Niestety mimo rosnącej popularności na jego legalizację będziemy musieli poczekać jeszcze sporo czasu. Istnieją jednak państwa, w których ten rodzaj uroczystości posiada już moc prawną np. w Szkocji, od kilku lat odbywa się więcej ślubów humanistycznych niż katolickich.

Ślub humanistyczny a homoseksualiści

Ślub humanistyczny jest dla wszystkich osób szukających czegoś wyjątkowego, nieszablonowego i innego niż ślub w USC. A także dla tych, którzy nie są związani z żadnym kościołem i pragną spersonalizować całe to wydarzenie, wypowiadając przysięgę płynąca prosto z serca, która ma dla nich większe znaczenie niż jakakolwiek umowa cywilnoprawna. Co ciekawe, ceremonia może odbyć się niezależnie od orientacji Pary, która się na nią zdecydowała. Jest to więc dobra alternatywa dla Par homoseksualnych, które w Polsce nie mają prawa do zawierania małżeństw. W naszym kraju odbyło się już kilkanaście ślubów humanistycznych osób tej samej płci i są one jak najbardziej akceptowalne.

Zobacz inne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *