Organizacja ślubu i wesela to nie lada wyzwanie dla narzeczonych. Wiąże się to z wieloma formalnościami, których trzeba dopełnić, aby cała ceremonia doszła do skutku. Dla osób, które nigdy nie brały ślubu, może to być skomplikowany proces, przez który ciężko jest przebrnąć samodzielnie. Jeśli planujecie ślub konkordatowy i zastanawiacie się, jak to wszystko ogarnąć to przygotowałam dla Was wpis, z którego dowiecie się wszystkiego o tej ceremonii.
Ślub konkordatowy – co to jest?
Ten rodzaj ślubu jest bardzo często wybierany przez pary młode, ponieważ pozwala na połączenie ślubu cywilnego i kościelnego podczas jednej ceremonii w kościele. Od 1998 roku narzeczeni nie muszą już osobno zawierać ślubu kościelnego (który nie jest aktem prawnym) i cywilnego. Wszystkie osoby, które są wyznania rzymskokatolickiego, mogą wziąć ślub konkordatowy i tym samym uniknąć konieczności zawierania małżeństwa w Urzędzie Stanu Cywilnego.
Wystarczy, że para młoda dopilnuje dopełnienia kilku formalności, a małżeństwo zawarte w Kościele w obecności księdza będzie uznane za pełnoprawne. Ślub konkordatowy może odbyć się zarówno w parafii panny młodej, jak i pana młodego. W przypadku, gdy chcecie wziąć ślub w innej parafii, musicie dostać na to zgodę od parafii własnej, czyli tej, do której aktualnie należycie.
Organizacja ślubu konkordatowego – krok po kroku
Po pierwsze: wizyta w kancelarii parafialnej
Jeśli planujecie ślub konkordatowy, nie powinniście zwlekać z wyborem parafii i wizytą w kancelarii parafialnej. Tak naprawdę im szybciej to zrobicie, tym lepiej, ponieważ macie szansę na zarezerwowanie wymarzonego terminu.
Na wizytę u księdza możecie się wybrać na pół roku do trzech miesięcy przed ślubem. Nie oznacza to jednak, że musicie ściśle trzymać się tej zasady. Wiele par rezerwuje termin nawet na ponad rok przed planowanym ślubem.
Nic się nie stanie, jeśli wybierzecie się na wizytę w parafii nawet na 10-12 miesięcy przed ceremonią. Na pierwszą wizytę w kancelarii zabierzcie ze sobą dowody osobiste oraz aktualne świadectwa chrztu. Powinna znajdować się na nich informacja o przyjęciu bierzmowania i stanie wolnym.
Po drugie: wizyta w USC
Na wizytę w Urzędzie Stanu Cywilnego powinniście wybrać się nie później niż 3 miesiące przed ślubem. Musicie na nią zabrać dowody osobiste oraz dowód uiszczenia opłaty skarbowej w wysokości 84 złotych za sporządzenie aktu małżeństwa.
Podczas wizyty w urzędzie ustalicie jakie nazwiska będziecie nosić po ślubie. Warto się na to przygotować, ponieważ możliwości jest kilka. Możecie zostać przy swoich nazwiskach, jedno z małżonków może przyjąć nazwisko drugiego (najczęściej żona przyjmuje nazwisko męża) lub połączyć ze sobą oba i mieć nazwisko łączone. O formalnościach związanych ze zmianą nazwiska i wymianą dokumentów po ślubie więcej informacji znajdziecie w moim poprzednim wpisie.
Podczas wizyty w USC dostaniecie zaświadczenie o braku okoliczności wykluczających zawarcie małżeństwa. Takie zaświadczenie jest ważne tylko przez kilka miesięcy. Musicie więc dopilnować, aby ślub odbył się w momencie, gdy zaświadczenie jest ważne.
Po trzecie: kolejna wizyta w parafii
Wraz z zaświadczeniem o braku okoliczności wykluczających zawarcie małżeństwa musicie pójść po raz kolejny do kancelarii parafialnej.
Na tej wizycie potrzebne będzie Wam także zaświadczenie o uczestnictwie i ukończeniu kursu przedmałżeńskiego, spotkaniach w poradni rodzinnej oraz potwierdzenie odczytu zapowiedzi przedślubnych w Waszych parafiach.
Takie spotkanie odbywa się na kilka tygodni przed ślubem – wszystko zależy od zasad, jakie obowiązują w danej parafii. Warto już na pierwszym spotkaniu zapytać księdza, kiedy musicie przynieść wszystkie dokumenty.
Po czwarte: ostatnia wizyta w kancelarii parafialnej
Tuż przed ślubem powinniście przynieść do kancelarii zaświadczenie o odbytych spowiedziach. W dniu ślubu przed lub w trakcie ceremonii będziecie musieli podpisać zgodę na skutki cywilno-prawne małżeństwa konkordatowego. Odpowiednie dokumenty muszą także podpisać Wasi świadkowie.
Po piąte: formalności po ślubie
Po Waszym ślubie duchowny ma obowiązek w ciągu 5 dniu przesłać dokumenty dotyczące zawarcia małżeństwa do Urzędu Stanu Cywilnego. Po dostarczeniu takich dokumentów urząd sporządza akt małżeństwa, który możecie odebrać po upływie ok. 14 dni.
Dokumenty potrzebne do zawarcia ślubu konkordatowego
Do zawarcia małżeństwa poprzez ślub konkordatowy potrzebne Wam będą takie dokumenty jak:
- dowód osobisty,
- świadectwo chrztu oraz metryki chrztu,
- zaświadczenie o bierzmowaniu,
- potwierdzenie odbycia nauk przedmałżeńskich i spotkania w poradni rodzinnej,
- zaświadczenie z USC o braku okoliczności, które wykluczają Was z zawarcia związku małżeńskiego,
- zaświadczenie o wygłoszeniu zapowiedzi,
- zaświadczenie o spowiedzi przedślubnej.
Ślub konkordatowy opłaty
Tak jak każda ceremonia ślubna, tak również ślub konkordatowy wiąże się z pewnymi opłatami, które muszą ponieść narzeczeni. Będzie to:
- Opłata skarbowa za sporządzenie aktu małżeństwa w wysokości 84 złotych. Tę opłatę możecie dokonać w kasie USC lub przelać na konto urzędu, który będzie sporządzał akt małżeństwa.
- Za skrócony akt małżeństwa zapłacicie 22 zł, a za odpis zupełny aktu małżeństwa 33 zł.
- Ostatnią opłatą będzie opłata dla duchownego, który będzie udzielać ślubu. W tym przypadku ciężko o określenie dokładnej kwoty, jakiej możecie się spodziewać. Słynne „co łaska” jednak z pewnością będzie większe niż opłaty, które musicie ponieść w USC. Zazwyczaj trzeba być gotowym na kwotę kilkuset złotych.
Kto może wziąć ślub konkordatowy?
Wymogi dotyczące zawarcia ślubu kościelnego są podobne jak w przypadku ślubu cywilnego. Ślub możecie wziąć, jeśli:
- jesteście pełnoletni lub jeśli kobieta ukończyła 16 lat i ma zgodę sądu, który zezwala na ślub,
- nie jesteście w innym związku małżeńskim,
- nie jesteście spokrewnieni oraz nie jesteście rodzeństwem,
- nie jesteście ze sobą spowinowaceni,
- nie jesteście w stosunku przysposobienia (osoba, która adoptuje nie może wziąć ślubu z osobą adoptowaną),
- jedna ze stron nie jest całkowicie ubezwłasnowolniona.
Jeśli spełniacie wszystkie te wymogi, to nic nie stoi na przeszkodzie, żebyście wzięli ślub konkordatowy.
bardzo fajny wyczerpujący temat artykuł 🙂
Dziękuję, właśnie o to mi chodziło! <3