Jak powiadomić gości o przełożeniu ślubu?
Formalności Porady ślub cywilny ślub kościelny

Jak powiadomić gości o przełożeniu ślubu?

Obecna sytuacja spowodowana koronawirusem zmusza wiele par do tego, aby przesunąć datę swojego ślubu. Jest to trudna decyzja, jednak przez ogłoszony stan epidemii większość par nie ma innego wyjścia. Mimo że organizacja tego wyjątkowego dnia z pewnością zajęła Ci wiele czasu, warto powiadomić gości o tym, że uroczystość nie odbędzie się w podanym na zaproszeniu terminie. Jak powiedzieć zaproszonym osobom o tym, że przekładacie datę ślubu? Oto kilka skutecznych sposobów, które pomogą Wam podczas tej trudnej chwili.

Powiadom gości o zmianie daty ślubu jak najszybciej

Kwietniowe oraz majowe pary powoli godzą się z tym, że ich wielki dzień nie odbędzie się w zaplanowanym wcześniej terminie. Wiele osób zwleka do ostatniego momentu, licząc na to, że postanowienia rządu szybko się zmienią i pozwolą na organizację uroczystości na kilkaset, a przynajmniej kilkadziesiąt osób. Warto jednak podejść do sprawy w rozsądny sposób. Pandemia będzie trwała jeszcze długo i w przeciągu najbliższych tygodni niewiele powinno się w tej kwestii zmienić. Nie zwlekaj i powiadom swoich gości jak najszybciej, o tym, że ślub zostanie przełożony.

Bezpośredni komunikat będzie o wiele lepszym rozwiązaniem niż trzymanie zaproszonych osób w niepewności aż do dnia, w którym pierwotnie miał odbyć się ślub. W pierwszej kolejności powiadom najbliższą rodzinę – rodziców, dziadków, rodzeństwo i chrzestnych. Później przekaż tę informację do dalszych członków rodziny oraz znajomych, którzy mieli brać udział w uroczystości. Bardzo ważne są także osoby, które miały przyjechać na ślub i wesele z daleka. W tym wypadku nie jest to możliwe i powinni oni zrozumieć sytuację. W tym wypadku bezpieczeństwo jest najważniejsze i nie powinniśmy narażać nikogo na niebezpieczeństwo zarażenia się wirusem.

Jak zawiadomić gości o przełożeniu ślubu?

W normalnej sytuacji nietaktem byłoby zadzwonienie lub napisanie maila z informacją o tym, że ślub nie odbędzie się w planowanym terminie. Mamy jednak do czynienia z sytuację wyjątkową i należy zawiadomić swoich gości w sposób zdalny. Najlepszym rozwiązaniem będzie rozmowa telefoniczna z zaproszonymi osobami. Jeśli znasz już nowy termin, to zaproś gości ponownie i poproś o to, aby na zaproszeniu wpisali nową datę, aby o niej nie zapomnieć. Nikt nie powinien mieć problemu z tym, że nie odwiedziliście go osobiście, sytuacja jest w końcu zrozumiała i musimy jak najbardziej ograniczyć przemieszczanie się. Goście poczują, że o nich pamiętasz i mimo nietypowej sytuacji starasz się szukać rozwiązania, a nie całkowicie odwołujesz swój ślub.

Szybszym sposobem komunikacji może okazać się jednakowy mail do każdej zaproszonej osoby. Jest to jednak rozwiązanie dość ryzykowne, ponieważ nie masz pewności, że każdy gość regularnie sprawdza swoją skrzynkę. Dodatkowo zdobywanie maili wszystkich członków rodziny mogłoby być bardziej czasochłonne niż wykonanie telefonu. Taki sposób na powiadomienie gości o przełożeniu ślubu sprawdzi się w przypadku współpracowników, z którymi regularnie wymieniasz się mailami. W innej sytuacji lepiej jest po prostu zadzwonić i przeprowadzić kilkuminutową rozmowę w czasie rzeczywistym.

Change the date – nowy trend, który może Ci pomóc powiadomić gości o zmianie daty ślubu

Kojarzysz Save the Date, które ma służyć do tego, aby powiadomić gości o wiele wcześniej o planowanym ślubie? Pisałam już o tym kiedyś na blogu. Obecnie narodził się nowy trend, który nosi nazwę Change the Date. Dzięki niemu możesz w subtelny sposób powiadomić zaproszonych gości o tym, że przekładasz datę swojego ślubu. CtD przybiera formę papeterii, którą można wysłać tak jak zaproszenie ślubne. Ta elegancka kartka ma za zadanie powiadomić gości o tym, że ślub nie odbędzie się w planowanym terminie, jednak jesteś dobrej myśli i nie odwołujesz go całkowicie. Należy wyszczególnić tam też informacje na temat nowej daty ślubu.

Reakcja gości na przełożenie daty ślubu – nie masz się czego bać

W czasie szalejącego na świecie koronawirusa większość gości z pewnością spodziewa się, że wszystkie śluby, które miały mieć miejsce w najbliższym czasie, zostaną po prostu odwołane lub przełożone. Większość osób nie chciałaby nawet ryzykować braniem udziału w takiej uroczystości w momencie, gdy liczba zakażeń jest szokująca. Wystarczy, że powiesz, że ze względu na obecną sytuację nie jesteś w stanie urządzić ślubu i wesela, ponieważ martwisz się o zdrowie gości i nie pozwalają Ci na to obostrzenia. Możesz przy okazji zaznaczyć, że jak tylko sytuacja się uspokoi, to dasz znać o nowej dacie ślubu.

Podczas rozmowy staraj się nie reagować emocjonalnie, nie płacz i nie wdawaj się w długie dyskusje na temat tego, że wszystkie Twoje plany zostały pokrzyżowane. Takie rozmowy mogłyby tylko bardziej zepsuć Twój humor. Przekaż swoim gościom tylko sprawdzone informacje i szczegóły, których jesteś pewna. Zaznacz też, że wszyscy będą informowani na bieżąco. Przy okazji możesz zapytać o samopoczucie bliskich oraz ich rodzin. Zainteresowanie z pewnością nie ujdzie uwadze rozmówcy i doceni on, że mimo tej trudnej sytuacji troszczysz się o innych.

Podsumowując

Wiele narzeczonych jest zdruzgotana obecną sytuacją i tym, że muszą przekładać planowane latami uroczystości. To nic dziwnego i całym sercem jestem w tej chwili z Wami. Pamiętaj jednak, że przełożenie ślubu nie oznacza jego odwołania. Twój wyjątkowy dzień odbędzie się prędzej czy później. Zaproszone osoby zrozumieją tę sytuację, a jeśli zareagujesz w porę, to masz szanse ustalić nowy termin bez dużych strat materialnych.

W tej sytuacji większość usługodawców wręcz nalega, aby nie odwoływać terminów, tylko je przekładać. Firmy idą narzeczonym na rękę, ponieważ dla nich to również jest ciężka sytuacja, a usługodawcy z branży ślubnej liczą straty w tysiącach. Dlatego nie odwołuj – przełóż. Najważniejsza jest Wasza miłość. Życie często zaskakuje, a obecna sytuacja jest tylko chwilową przeszkodą.

Zobacz inne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *