ślub za granicą
Formalności ślub cywilny ślub kościelny

Ślub za granicą – ile kosztuje i o jakich formalnościach trzeba pamiętać?

Pary młode coraz częściej decydują się ślub w innym miejscu niż Kościół czy Urząd Stanu Cywilnego w naszym kraju. Wiele osób marzy, aby zorganizować ślub we Włoszech lub na egzotycznej wyspie. Dobra wiadomość jest taka, że jest taka możliwość. Trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość oraz dotrzymać kilku dodatkowych formalności, które wiążą się ze ślubem za granicą. Zobacz, jak wygląda organizacja ceremonii poza Polską i ile kosztuje.

Ślub za granicą – cena

Jest to jedno z pierwszych pytań, które zadają pary młode, które chcą zorganizować ten wyjątkowy dzień, poza granicami Polski. Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, a cena takiego przedsięwzięcia zależy od kilku czynników, m.in. od:

  • kraju, w którym ma odbyć się ślub,
  • długości pobytu,
  • liczby zaproszonych osób,
  • kosztu biletów lotniczych i noclegu,
  • opłat urzędowych,
  • usługodawców oraz atrakcji, które mają się na nim pojawić.

Warto wiedzieć, że organizacja ślubu za granicą nie zawsze jest droższa niż tradycyjny ślub i wesele w Polsce. Jeśli poświęcisz organizacji trochę czasu i poszukasz różnych rozwiązań, to ślub za granicą może kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych. Oczywiście pod warunkiem, że nie czujesz potrzeby, aby brało w nim udział kilkadziesiąt osób.

Istnieją też biura podróży, które specjalizują się w organizacji ślubów za granicą i mają w swojej ofercie atrakcyjne kierunki w przystępnych cenach. W podstawowej ofercie znajduje się zazwyczaj: rezerwacja miejsca i daty ślubu, koordynacja wydarzenia, opłaty administracyjne, tłumaczenia i legalizacja dokumentów.

Prócz pakietu podstawowego w biurze podróży możesz też skorzystać z dodatkowych atrakcji i usług. Aby ograniczyć koszty, możesz wynająć fotografa, zespół, makijażystkę i innych usługodawców, którzy mieszkają w miejscu ceremonii. Nie musisz ich specjalnie zabierać ze sobą z Polski. Rzeczy takie jak alkohol, tort i kwiaty możesz też zorganizować samodzielnie lub skorzystać z pomocy wedding plannera, który zrobi to za Ciebie. Ciekawą alternatywą dla wesela jest obiad w gronie najbliższych w lokalnej restauracji.

Ślub kościelny za granicą – dokumenty i formalności

Ślub kościelny za granicą nie różni się za bardzo od tego, który odbyłby się w Polsce. Należy zadbać o formalności w USC oraz uzyskać zgodę od proboszcza na zawarcie związku małżeńskiego poza parafią. Niezbędne jest także odbycie nauk przedmałżeńskich, sporządzenie protokołu przedślubnego oraz przystąpienie do spowiedzi. Prócz tego trzeba znaleźć za granicą księdza, który będzie udzielał Wam ślubu. Co więcej, należy zdobyć od proboszcza rodzimej parafii delegację, która pozwoli na otrzymanie honorowanego w Polsce świadectwa ślubu.

Ślub cywilny za granicą – dokumenty i formalności

Jeśli chcesz zorganizować ślub cywilny za granicą, to w pierwszej kolejności musisz zgłosić to do polskiego konsulatu. Należy to zrobić przynajmniej dwa miesiące przed planowaną ceremonią.

Należy też odebrać dokumenty takie jak:

  • zaświadczenie o braku przeciwwskazań do zawarcia związku małżeńskiego poza granicami kraju,
  • uwierzytelnione tłumaczenie zaświadczenia, które otrzymasz w wydziale konsularnym.

Ślub cywilny za granicą udzielany jest przez konsula lub miejscowego urzędnika USC. Osoba, która udziela ślubu, nie musi być obywatelem Polski. Bardzo ważne jest też to, aby po powrocie do kraju dostarczyć do USC akta, które potwierdzają zawarcie związku małżeńskiego. Niekiedy taki dokument automatycznie zostaje wysłany do Polski, jednak warto się upewnić, jak będzie w Twoim przypadku. Na wizytę w Polskim Urzędzie Stanu Cywilnego należy ze sobą zabrać dowód osobisty, oryginalny akt małżeństwa oraz jego tłumaczenie. Tłumaczenia aktu małżeństwa musi dokonać tłumacz przysięgły.

Najpopularniejsze miejsca na zagraniczny ślub – gdzie powiedzieć sakramentalne „tak”?

Skoro już wiesz, ile kosztuje ślub za granicą w gronie najbliższych osób i jakich formalności trzeba dopełnić, to warto też poznać najpopularniejsze miejsca na taką ceremonię. W ostatnich latach pary młode bardzo chętnie biorą śluby na greckich i Chorwackich wyspach – w szczególności na Santorini i w Dubrowniku. Prócz tego popularnością cieszą się także śluby we Włoszech, a konkretnie na Sycylii. Kolejnymi miejscami na wyjątkowy zagraniczny ślub jest: Wiedeń, Paryż, Las Vegas, Praga, Wenecja, Toskania czy też Majorka.

Nasza planeta pełna jest wyjątkowych miejsc, które mogą stanowić scenerię dla Twojego ślubu i wesela. Ślub na plaży, na egzotycznej wyspie jest dostępny praktycznie dla każdego – wystarczy odpowiedni budżet, a Twoje marzenie o wyjątkowym ślubie może się spełnić. Nie zapomnij tylko o wyrobieniu paszportu i potrzymaniu wizy – jeśli w kraju, do którego się wybierasz, jest to potrzebne. Przydatne będzie także ubezpieczenie, zarówno dla Ciebie i narzeczonego, jak i gości.

Zobacz inne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *