rozmowa przed ślubem
Porady

Zanim powiesz TAK – czyli o czym warto porozmawiać przed ślubem

Są rzeczy, o których warto pomyśleć i porozmawiać jeszcze przed powiedzeniem sobie sakramentalnego ”tak”. Istnieje kilka tematów, o których być może mimo długiego stażu związku jeszcze nigdy nie udało Wam się porozmawiać, a są one bardzo ważne. Aby uniknąć rozczarowań związanych z odmiennością zdań, zdecydowałam się przygotować dla Was listę rzeczy, o których według mnie warto porozmawiać przed ślubem. Myślę, że pomoże Wam to wkroczyć w nowe, wspólne życie z pewnością, że osoba, z którą się zwiążecie jest tą odpowiednią oraz jesteście ze sobą zgodni w fundamentalnych kwestiach dotyczących związku. Niektóre z nich być może poruszyliście już podczas codziennych rozmów lub w trakcie poznawania się. Jednak być może znajdziecie tu kilka rzeczy, o których nie pomyśleliście, a warto byłoby je omówić. Rozmowa i komunikacja to podstawa udanej relacji pamiętajcie, że przecież nikt nie zna słów, które krążą wyłącznie po Waszej głowie. 😉

Pieniądze

Choć nie są one najważniejsze, to jednak właśnie one często budzą najwięcej emocji i są przyczyną konfliktów międzyludzkich. Przeanalizujcie jeszcze przed ślubem, jak będą wyglądały Wasze wspólne kwestie związane z  finansami. Czasy gdzie to mąż zarabiał na całą rodzinę i trzymał pieczę nad dorobkiem, a żona zajmowała się domem i nie musiała się tym przejmować, powoli odchodzą w zapomnienie. Jeśli nie chcecie kultywować tego modelu, to zastanówcie się nad szczegółami wspólnego zarządzania pieniędzmi. Ustalenie tego, kto płaci za rachunki, żywność i inne rzeczy związane z Waszą wygodą to podstawa. Ustalcie, czy dzielicie jedno, wspólnie konto i wszystkie środki spływają właśnie tam. Czy może każdy dysponuje swoimi pieniędzmi, które w jakimś stopniu zasilają domowy budżet? Porozmawiajcie również o kwestiach związanych z długami i kredytem. Jeśli któreś z Was posiada zadłużenie, niech powie o tym głośno, to bardzo ważna kwestia, której nie można ukrywać! Zastanówcie się również czy chcecie zdecydować się na kredyt i jaka kwota pożyczki odpowiada Wam obojgu. To, jak ustalicie kwestie finansowe, jest wyłącznie Waszą sprawą. Ważne jednak, abyście mieli jasno określone warunki, do których oboje się stosujecie. Unikniecie dzięki temu kłótni związanej z niedomówieniami w tej kwestii i ułatwi Wam to wspólne funkcjonowanie.

Dzieci i rozmowa na temat ich wychowania

To kolejna ważna kwestia, którą warto poruszyć jeszcze w trakcie narzeczeństwa. Powiedźcie sobie nawzajem o tym, jakie macie oczekiwania w tej kwestii. Ile dzieci chcielibyście mieć? Jak szybko po ślubie miałyby się one pojawić? Może okazać się, że macie zupełnie różne wizje tego, jak miałoby to wyglądać i właśnie tu pojawi się iskra, która zburzy Wasz małżeński spokój. Przy tej okazji warto poruszyć też takie tematy jak Wasz stosunek do adopcji czy bezdzietności. Bardzo ważną kwestią jest również to, w jaki sposób chcecie wychować dziecko, jakie zasady lub religia będą temu przyświecać. Ze swoich domów rodzinnych mogliście wynieść zupełnie różne modele wychowania. Zastanówcie się, który z nich chcecie powielić podczas wychowywania własnego dziecka. A może zdecydujecie się na zupełnie inny, stworzony przez Was model wychowania? Porozmawiajcie o tym, jak miałby on wyglądać.

Role małżeńskie i podział obowiązków

Temat ten często jest omijany i bagatelizowany, oczywiście niesłusznie. Dowiedzcie się, jak Wasz partner wyobraża sobie małżeństwo i jaki podział obowiązków domowych i ról jest według niego słuszny. Może np. on wyobrażał sobie, że Ty rzucisz prace i będziesz zajmować się domem, a w tym czasie on będzie pracować i realizować się zawodowo co dla Ciebie jest zupełnie nierealne? Dojdźcie do porozumienia w tej kwestii przed początkiem wspólnego życia i jasno ustalcie role i podziały tak, aby każdy był zadowolony.

Przyszłość

Czyli Wasze plany, oczekiwania i to, jak wyobrażacie sobie za kilka/kilkanaście lat Wasze małżeństwo. Tematy takie jak kariera, oszczędności, wyjazd, sukcesy, marzenia czy podejście do życia nie mogą stanowić tabu. Szczera rozmowa dotycząca tych kwestii pozwoli Wam zorientować się, czy macie podobne podejście do życia, czy jesteście w stanie połączyć ze sobą Wasze wizje przyszłości i czy nie odbiegają od siebie za bardzo. Nie musicie zgadzać się w każdym aspekcie. Ważne jednak abyście potrafili iść ze sobą na kompromis i tworzyć wspólną przyszłość, która odpowiada Wam obojgu.

Teściowie i rodzina

Teściowie to oczywiście również rodzina, ale mam nadzieje, że rozumiecie, o co chodzi w tym podziale. Poznajcie swoje wzajemne zdanie na temat tego, jak wyobrażacie sobie kontakt ze swoimi najbliższymi. Codzienne wizyty teściowej, która zawsze służy ”dobrą radą” i pomocą mogą nie odpowiadać jednej ze stron. Warto zastanowić się nad tym, czy pozwolicie sobie na nadmierne ingerowanie w Wasze codzienne życie i związek. Czy może chcecie się usamodzielnić i wytłumaczycie rodzicom, że jesteście wdzięczni za ich pomoc, ale teraz to Wy tworzycie rodzinę i sami chcecie się wszystkiego nauczyć. Warto również zastanowić się nad rzeczami bardziej odległymi np. co zrobicie, gdy któreś z rodziców się zestarzeje i będzie potrzebować Waszej opieki? Jak Wasz partner wyobraża sobie pomoc schorowanej teściowej/teściowi?

A według Was, o czym warto porozmawiać przed ślubem? Czy poruszyliście tematy, o których napisałam i są one dla Was ważne? A może jest coś, co jest według Was istotne, a nie pojawiło się na mojej liście? 🙂

Zobacz inne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *