ślub kościelny na nowych zasadach
Formalności ślub kościelny

Ślub kościelny na nowych zasadach – jakie zmiany czekają nas w czerwcu 2020?

Planujesz ślub w najbliższym czasie? Koniecznie musisz poznać nowe zasady ślubu kościelnego, które będą obowiązywać od 1 czerwca 2020 roku. Niektóre nowe zasady, które chcą wprowadzić Biskupi, mogą Cię zaskoczyć. Rozmowy kanoniczno-duszpasterskie będą o wiele bardziej wnikliwe niż do tej pory.

Ślub kościelny na nowych zasadach – na jakie zmiany muszą być gotowi narzeczeni?

Pod koniec zeszłego roku opublikowano nowy dekret Konferencji Episkopatu Polski. Zawiera on nowelizację przepisów, które związane są z zawieraniem związku małżeńskiego w kościele. Nowe zasady wchodzą w życie od czerwca 2020 roku. Największe zmiany dotyczą przeprowadzania rozmów z przyszłymi małżonkami. Przygotowania do zawarcia małżeństwa takie jak nauki przedmałżeńskie czy spowiedź przedślubna pozostają na razie bez żadnych zmian.

Największą kontrowersję wśród narzeczonych budzą zapowiedzi szczegółowych pytań, które mają mieć miejsce podczas spotkań. Do tej pory w większości parafii na pytania księży można było odpowiadać po prostu „tak” lub „nie”. Sami duchowni nie wnikali też za bardzo w życie osobiste par. Po wprowadzeniu nowego dekretu, który ma za zadanie uzupełnić przepisy, które znajdują się w Kodeksie Prawa Kanonicznego, nie będzie już tak łatwo.

Specjalnie przygotowany na tę okoliczność kwestionariusz ma za zadanie jak najdokładniej sprawdzić, jakie są intencje narzeczonych. Prócz znanych już pytań o przeciwności do zawarcia związku małżeńskiego ksiądz będzie mógł zadać Wam także pytania odnoszące się do Waszego zdrowia w kontekście seksualnym. Nie ma co ukrywać, że dla większości osób będą to pytania, które bardzo mocno wkraczają w strefę intymności.

Szczegółowe pytania podczas spisywania protokołu

Podczas spisywania protokołu ksiądz będzie musiał ocenić czy intencja zawarcia małżeństwa jest „zgodna z Bożym zamysłem i ustanowieniem, a konsesn małżeński będzie wolny od wad”. Z pewnością nie zabraknie pytań dotyczących tego, czy chcecie mieć dzieci. A także czy któryś z małżonków nie przebył poważnej choroby np. psychicznej. Co więcej, ksiądz może „zbadać” czy małżeństwo nie jest zawierane pod przymusem i uzależnione od jakiegoś warunku. Takie pytanie ma za zadanie wykluczyć sytuację, w której młodzi decydują się na małżeństwo pod naciskiem rodziny oraz otoczenia.

Ksiądz może także spytać narzeczonych, czy nie zatajają czegoś, co mogłoby zaszkodzić przyszłemu małżeństwu. Pytania mogą odnosić się w tym przypadku do tego, czy jedna ze stron przyszłego małżeństwa (lub też dwie) nie zatajają bezpłodności, dziedzicznych chorób, potomstwa czy popełnienia przestępstwa w przeszłości.

Nowy kwestionariusz jest bardziej szczegółowy niż do tej pory i nie ma w nim miejsca na lakoniczne odpowiedzi. Rozmowy z księdzem będą odbywały się w ustronnym miejscu na osobności, tak aby sprzyjało to, jak największej otwartości rozmówców. Wszystkie odpowiedzi będą skrupulatnie zapisywane, a następnie analizowane. Niestety w większości przypadków takie spotkanie z pewnością wywoła stres oraz nerwy, jednak księża zapewniają, że to wszystko dla dobra przyszłych małżeństw.

Ślub kościelny na nowy zasadach – nie wszyscy otrzymają zgodę

W nowym dekrecie Konferencji Episkopatu Polski można również przeczytać, że po rozmowie z księdzem zgody na ślub na nowych zasadach mogą nie otrzymać osoby, które:

  • Nie mogą dokonać stosunku małżeńskiego, czyli np. chorują na impotencję. Ksiądz może spytać o stan zdrowia przyszłych małżonków, musi to jednak zrobić możliwie dyskretnie i delikatnie.
  • Nie wykazują chęci posiadania potomstwa.
  • Dopuszczają możliwość separacji w przyszłości.
  • Chcą zawrzeć małżeństwo mieszane, czyli takie, które zawierane jest przez katolików z ochrzczonymi niekatolikami. Wyjątek stanowi sytuacja, w której otrzymacie na to zgodę od ordynariusza miejsca.
  • Przeszły zabieg zmiany płci, cierpią na chorobę psychiczną lub mają nałóg.

Brak zgody na zawarcie małżeństwa zostanie umieszczony w protokole. Oznacza to, że nawet jeśli pójdziecie do innej parafii, to możecie nie uzyskać zgody na wzięcie ślubu.

Ślub na nowych zasadach a miejsce ceremonii

Według nowych zasad jako miejsce zaślubin jednoznacznie wyznaczono parafię jednego z narzeczonych. Przy czym do parafii należy się już po miesiącu od zamieszkania w nowym miejscu na terenie Polski. Jeśli przyszli małżonkowie będą chcieli wziąć ślub w okolicach domu rodzinnego w momencie, gdy od jakiegoś czasu mieszkają w innym miejscu, to będą musieli uzyskać specjalną zgodę.

Zobacz inne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *