spowiedź przedślubna
Formalności Porady ślub kościelny

Spowiedź przedślubna – kiedy do niej przystąpić, jak wygląda i co powiedzieć

Spowiedź przedślubna to obowiązkowy sakrament, do którego musi przystąpić każda para, która chce wziąć ślub kościelny. Dla niektórych będzie to bardziej, a dla niektórych mniej stresująca formalność, której trzeba dopilnować przed ślubem. Nie ważne jednak jakie macie do niej nastawienie, w większości parafii wygląda ona podobnie i należy się do niej odpowiednio przygotować. Zobaczcie, jak wygląda spowiedź przedślubna, kiedy należy do niej przystąpić i jakie grzechy trzeba wyznać.

Kiedy przystąpić do spowiedzi przedślubnej?

Do spowiedzi przedślubnej należy przystąpić dwukrotnie. Podczas pierwszej wizyty w kancelarii parafialnej ksiądz z pewnością omówi z Wami szczegóły i podpowie, kiedy do takiej spowiedzi powinniście przystąpić. Najczęściej jednak pierwsza spowiedź następuje zaraz po wygłoszeniu zapowiedzi przedślubnych, a druga tuż przed ślubem. Druga spowiedź powinna mieć miejsce dzień lub ewentualnie dwa dni przed całą ceremonią. Dzieje się tak, ponieważ dzięki temu podczas ślubu towarzyszyć Wam będzie „stan łaski uświęconej”.

Spowiedź przedślubna – jakie grzechy wymienić?

Rozmowa o grzechach, szczególnie w momencie, gdy od dawna tego nie robiliście, może być bardzo stresująca. Nie jest to nic dziwnego, jednak nie należy bać się rozmawiać z księdzem, nawet o intymnych aspektach swojego życia. Jeśli wraz ze swoją drugą połówką mieszkacie i współżyjecie, to jest to temat, który należy poruszyć podczas spowiedzi. Według Kościoła jest to grzech ciężki, jednak niektórzy księża nie stosują już z tego powodu ciężkich kazań i pokut.

Podczas spowiedzi przedślubnej warto wyspowiadać się także ze swojego zachowania wobec drugiej połówki, najbliższej rodziny, a nawet znajomych. Przed przystąpieniem do tego sakramentu warto zrobić rachunek sumienia i zastanowić się nad tym, jakie grzechy popełniło się od ostatniej spowiedzi i jakim zachowaniem skrzywdziliśmy bliźnich. Przyznanie się przed samym sobą do złych zachowań może zadziałać bardzo oczyszczająco i pomoże uniknąć Wam popełniania podobnych grzechów w przyszłości.

Jak wygląda spowiedź przedślubna? Formułka spowiedzi przedślubnej

Taka spowiedź nie różni się praktycznie niczym od zwyczajnej spowiedzi. Należy jedynie na samym początku oznajmić księdzu fakt, że jest to spowiedź przedślubna. Spowiedź wygląda następująco:

Uklęknij i zacznij od słów „Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus”

Następnie przeżegnaj się na głos słowami „W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen.”

Ksiądz także uczyni znak krzyża i powie: „Bóg niech będzie w twoim sercu, abyś skruszony w duchu wyznał swoje grzechy.”

Po tych słowach Ty odpowiadasz: „Amen”

W tym momencie musisz się przedstawić, a także wspomnieć o tym, że jest to Twoja spowiedź przedślubna. Powiedz księdzu kiedy miała miejsce Twoja ostatnia spowiedź, czy otrzymałeś rozgrzeszenie i czy odmówiłeś pokutę. Po powiedzeniu tych wszystkich rzeczy przychodzi czas na spowiedź z grzechów.

Zacznij spowiedź słowami: „Na ostatniej spowiedzi zapomniałam/em wyznać, że … (jeśli nie wyznałaś/eś jakiegoś grzechu) lub „Od ostatniej spowiedzi obraziłam/em Pana Boga następującymi grzechami (wymieniasz wszystkie grzechy)”

Po wyznaniu grzechów powiedz: „Więcej grzechów nie pamiętam, serdecznie za wszystkie żałuję i obiecuję poprawę. Proszę Boga o przebaczenie, a Ciebie, ojcze, o naukę i zbawienną pokutę.”

Ksiądz może powiedzieć: ”Bóg, Ojciec miłosierdzia, który pojednał świat ze Sobą przez śmierć i zmartwychwstanie Swojego Syna i zesłał Ducha Świętego na odpuszczenie grzechów, niech ci udzieli przebaczenia i pokoju przez posługę Kościoła. Ja odpuszczam Tobie grzechy w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.”

Odpowiadasz: „Amen.”

Ksiądz może dodać słowa: „Wysławiajmy Pana, bo jest dobry.”

Twoja odpowiedź to: „Bo Jego miłosierdzie trwa na wieki.”

Ksiądz mówi: „Idź w pokoju.”

Jak widzicie spowiedź przedślubna nie jest niczym trudnym i z pewnością każdy z Was mniej więcej wie jak się spowiadać. Jeśli macie obawy, że zapomnicie co należy powiedzieć, to warto w domu przypomnieć sobie całą formułkę spowiedzi. Dzięki temu stres będzie mniejszy i spowiedź przebiegnie bezproblemowo.

spowiedź przedślubna

Warunki dobrej spowiedzi

Aby spowiedź była dobra, musi spełniać kilka warunków, które uczynią ją ważną i przede wszystkim zapewnią oczyszczenie sumienia. Do najważniejszych punktów należy: rachunek sumienia, żal za grzechy, postanowienie poprawy, szczera spowiedź oraz zadośćuczynienie Bogu i bliźnim.

Spowiedź przedślubna – rachunek sumienia

Podczas rachunku sumienia, który wykonujesz przed spowiedzią przedślubną, możesz zastanowić się nie tylko nad swoim wspólnym życiem z drugą połówką, ale także nad jego całokształtem. Jeśli nie wiesz jakie grzechy możesz wymienić podczas spowiedzi i nie wiesz, od czego tak właściwie zacząć, to warto zadać sobie kilka prostych pytań. Dzięki nim łatwiej będzie Ci przeanalizować swoje grzechy i zachowanie. Pytania te brzmią:

  • Czy minione spowiedzi były szczere i dobre? Czy nie zataiłem wówczas żadnego grzechu?
  • Czy żałuję swoich grzechów i chce poprawić swoje dotychczasowe zachowanie?
  • Jakie grzechy popełniłem do tej pory i kiedy miały one miejsce?
  • Czy jestem uczciwa/uczciwy wobec swojej drugiej połówki?
  • Czy pomagałam/pomagałem jej/jemu w zachowaniu czystości przedślubnej?

Przed rozpoczęciem rachunku sumienia możesz odmówić modlitwę pomocniczą do Ducha Świętego. Może Ci ona pomóc wykonać rachunek sumienia i brzmi tak:

„Przyjdź Duchu Święty, Duchu światła i prawdy, który przenikasz tajemnice serca ludzkiego, przed którym nie ma nic ukrytego, przyjdź i oświeć mój rozum, abym przypomniał sobie grzechu i poznał ich złość. Przyjdź i skrusz moje serce, abym za te grzechy szczerze żałował, a wolę umocnił do powzięcia skutecznego postanowienia poprawy. Najświętsza Panno, Ucieczko grzeszników, święty Aniele Stróżu i wszyscy moi święci Patronowie, wyproście mi łaski potrzebne do poznania, czym obraziłem Najświętszego Boga i najlepszego mego Ojca.”

Wspólne mieszkanie a spowiedź przedślubna

Nie ma co ukrywać, że duża część narzeczonych mieszka i współżyje ze sobą przed ślubem. Właśnie ta kwestia budzi w nas najczęściej wiele obaw podczas spowiedzi. Nie można jej jednak ukrywać i wstydzić się o tym rozmawiać z księdzem. W wielu przypadkach, pary, które są w takiej sytuacji, spowiadają się tylko raz, zaraz przed ślubem. To ksiądz podczas spisywania protokołu ustali do ilu spowiedzi powinniście przystąpić i czy wystarczy tylko jedna.

Pytania księdza podczas spowiedzi

Intymne pytania od księdza są czymś, czego z pewnością każdy z nas obawia się podczas spowiedzi przedślubnej. Pamiętajcie, że ksiądz może doprecyzować niektóre rzeczy, jeśli ma wrażenie, że są one niejasne. Oznacza to, że może zapytać o to, czy mieszkacie ze sobą przed ślubem i czy współżyjecie. Według Kościoła nie ma na takie zachowanie przyzwolenia i jest to grzech ciężki, którego nie można zatajać.

Mówienie o swoich grzechach drugiej osobie może wydawać się czymś krępującym i dla wielu osób będzie to sytuacja stresowa. Jest to jednak obowiązkowy punkt przygotowań do ślubu kościelnego. Zaraz po spowiedzi otrzymacie kartkę, która potwierdza to, że dotrzymaliście obowiązku. Takie zaświadczenie należy złożyć w parafii, w której bierzecie ślub.

Istotne w tej sytuacji będzie odpowiednie nastawienie. Nie denerwuj się podczas odpowiadania na delikatniejsze pytania i przed pójściem do Kościoła poukładaj sobie w głowie rzeczy, z których chcesz i musisz się wyspowiadać. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zapisać sobie grzechy na kartce, a nawet iść wyspowiadać się do innej parafii.

Zobacz inne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *