suknia ślubna z internetu
Panna młoda Porady suknia ślubna

Suknia ślubna z AliExpress – czy warto ją zamówić i jak nie dać się oszukać?

Zakup sukni ślubnej przez internet, a tym bardziej z chińskich stron kilka lat temu wydawał się jeszcze czymś szalonym i irracjonalnym. Czasy się jednak zmieniły i teraz coraz więcej przyszłych Panien Młodych decyduję się, właśnie na tego typu rozwiązanie. Najczęściej podyktowane jest to chęcią zaoszczędzenia dużej sumy pieniędzy, ale jak wiemy, nie na wszystkim warto oszczędzać przy organizacji ślubu i wesela. Niskie ceny kuszą, jednak musicie pamiętać o ryzyku, jakie wiąże się z zakupami na Aliexpress. Niska cena często może być oznaką kiepskiej jakości materiału, złego wykonania, niezgodności koloru, kroju, a nawet rozmiaru sukni w stosunku do zdjęcia i opisu. Pułapek na drodze zamawiania przez internet jest naprawdę wiele, sztuką jest je wszystkie ominąć i nie kupić kota w worku. Jeśli jednak już zdecydujecie się na zakup sukni ślubnej w internecie, skorzystajcie z moich praktycznych rad, które mogą uratować Was przed zakupem bubli. Może dzięki nim uda Wam się uniknąć zostaniem gwiazdą zestawienia oczekiwania vs rzeczywistość, które tak kocha internet 😉

1. Nie zostawiaj poszukiwań na ostatnią chwilę

Jak wiecie (lub też nie) AliEXPRESS wcale nie oznacza, że przesyłkę otrzymacie ekspresowo. Paczka musi przebyć z Chin bardzo długą i niełatwą drogę, która zazwyczaj trwa od 4 do 6 tygodni, dlatego poszukiwania powinnyście zacząć odpowiednio wcześniej. Nie jest to więc opcja dla niecierpliwych Pań, które swoją zdobycz chcą otrzymać już po kilku dniach od zakupu. Dzięki kupieniu sukni z dużym wyprzedzeniem unikniecie stresu związanego z tym, że kupiona przez Was suknia nie dojdzie na czas. Zyskacie czas na poprawki lub znalezienie innej kreacji, jeśli ta zamówiona jednak do Was nie przyjdzie.

2. Zastanów się jak ma wyglądać Twoja wymarzona suknia ślubna

O tym, że wybór sukien ślubnych i dodatków na AliExpress jest ogromny, chyba nie muszę nikomu mówić. Znajdziecie tam mnóstwo modeli i rodzai sukien, które oczarowują wyglądem, ale część z nich nie jest w ogóle w Waszym stylu. Aby nie tracić czasu, poznajcie lepiej terminologie jaką posługują się sprzedawcy. Nauczcie się nazw kolorów, rodzai i fasonów sukni w języku angielskim i właśnie tak wpisujcie frazy w wyszukiwarkę portalu. Wyniki wyszukiwania będą bardziej dopasowane do Was i Waszego gustu, jeśli bardziej sprecyzujecie czego szukacie niż jeśli wpiszecie jedynie ”wedding dress”.

3. Czytaj komentarze i zwracaj uwagę na oceny

Feedbacki od innych kupujących są niezwykle ważne w procesie zamawiania rzeczy z chińskich stron, im jest ich więcej, tym lepiej! Jest to cenne źródło, które powie Wam prawdę o praktycznie każdym produkcie, nawet tą najbardziej bezlitosną. Ilość recenzji i ich treść jest niezwykle ważna. Kupujące chętnie dzielą się opiniami na temat czasu wysyłki, kroju i jakości materiału dołączając dodatkowo zdjęcia kupionego przedmiotu. Możecie znaleźć tam również praktyczne rady dotyczące rozmiaru i pomiaru innych kupujących, które ułatwią Wam wybranie idealnego rozmiaru dla siebie.

4. Napisz do sprzedawcy

Jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości odnośnie do sukni i chciałybyście zobaczyć więcej zdjęć lub zapytać, o jakiś szczegół proponuje Wam napisać do sprzedawcy. Jeśli sprzedającemu zależy na tym, aby zaspokoić Waszą ciekawość i rozwiać Wasze obawy to na pewno odpisze. Pamiętajcie tylko o tym, aby napisać wiadomość w języku angielskim, ułatwi to komunikacje pomiędzy Wami a sprzedawcą.

5. Kupuj tylko od zaufanych sprzedawców

Ten punkt obejmuje czytanie feddbacków, o których pisałam wyżej, ale również sprawdzanie opinii, jakie posiada sprzedawca na innych stronach internetowych. W tym celu polecam wam stronę Peeksy.co gdzie użytkowniczki oceniają tysiące sprzedawców, ich produkty dołączając zdjęcia. Na stronie znajdziecie przedmioty, które uzyskały minimum 4 gwiazdki, pozytywne recenzje i warto je kupić. Polską alternatywą mogą w tym przypadku okazać się grupy na facebooku. Istnieje wiele stworzonych do tego, aby wymieniać się doświadczeniami z zakupów z chińskich stron. Przyszłe Panny Młode wymieniają się tam linkami do produktów, które bez obaw warto kupić.

6. Znajdź krawcową, która pomoże Ci w razie awaryjnej sytuacji

Często jest tak, że mimo iż jakość sukni jest zadowalająca, to jednak wymaga ona kilku poprawek. Niezbędna będzie tu pomoc krawcowej, która dopasuje do Was zamówioną suknie, aby prezentowała się w 100% dobrze. Nie liczcie jednak na cuda, jeżeli suknia, która do Was przyszła jest daleka od tej, którą oglądałyście na zdjęciach, to nawet najlepsza krawcowa tego nie naprawi. Nie bądźcie też pewne tego, że podejmie się naprawy czegoś, co wygląda jak firanka z najgorszego materiału.

7. Jeśli się boisz, to nie zamawiaj!

Nie ma co ukrywać, zamawianie sukni ślubnej z AliExpress jest rozwiązaniem tylko dla odważnych i niebojących się potencjalnych bubli. Jako zwolenniczka zakupów na chińskich stronach raczej nie odważyłabym się wybierać sukni przez internet. Ryzyko jest tu zbyt duże. Tak jak w przypadku nietrafionej przesyłki za dwa dolary jakoś to przełkniemy, tak w przypadku wydanych 100 może to być już o wiele bardziej bolesne. Jeśli się boisz i zamawianie sukni z internetu nie jest dla Ciebie, to po prostu się za to nie zabieraj. Oszczędź sobie stresu i udaj się do salonu sukni ślubnej w Twojej okolicy. Będziesz miała pewność, że suknia będzie idealna i obejdzie się bez płaczu nad źle wydanymi dolarami na Ali!

Zobacz inne wpisy

2 Komentarze

  1. Tomek Szpruta - Fotograf Ślubny says:

    Można zwracać ? 🙂 A poważnie, to jeżeli sukienka wytrzyma przez 3/4 wesela to już dobrze.

    1. Można ale jest to z pewnością długotrwały proces 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *