Pytania do zespołu weselnego
Porady

10 pytań do zespołu weselnego

Oprawa muzyczna jest najważniejszym czynnikiem wypływającym na to, jak na przyjęciu weselnym będziecie bawić się Wy oraz Wasi goście. Wybranie najlepszego zespołu spośród mnóstwa ogłoszeń może okazać się trudne, a Wy niekoniecznie musicie wiedzieć jak się do tego zabrać. Aby trochę ułatwić Wam to zadanie, przygotowałam dla Was pytania do zespołu weselnego lub jego managera, które koniecznie musicie zadać już na pierwszym spotkaniu. Te 10 pytań ułatwi Wam wybór najlepszej oprawy muzycznej całej uroczystości i będziecie mieli pewność, że wybraliście profesjonalistów.

1. Zapytajcie o termin

To powinno być Wasze pierwsze i najważniejsze pytanie. Czynnikiem, który ma duży wpływ na wybór zespołu, jest właśnie dostępność terminów. Przed umówieniem się na właściwe spotkanie zadzwońcie i dopytajcie się czy termin, w którym bierzecie ślub, jest wolny i czy zespół zechce podjąć z Wami wtedy współpracę. Jeśli zespół posiada stronę internetową, możecie również sprawdzić to na niej. Pamiętajcie, że muzycy często mają zajęty każdy termin w sezonie nawet na dwa lata do przodu. Szukaniem oprawy muzycznej trzeba zająć się naprawdę bardzo szybko.

2. Zapytajcie o cenę

Porozmawiajcie o cenniku. Co wliczone jest w cenę całej usługi i za co trzeba dodatkowo dopłacić? Dopytajcie też o ilość zaliczki i czy jest ona zwrotna, a także czy dojazd jest wliczony w cenę. Przy tej okazji zapytajcie też, do której zespół będzie grać na weselu i ile kosztuje wydłużenie czasu ich pracy. Jest to ważne, bo w momencie końca pracy zespołu kończy się również wesele. Powiedzcie czy zależy wam na zabawie do białego rana, czy oczekujecie, że zabawa skończy się nieco wcześniej.

3. Jaki jest ich repertuar? W jakim stylu czują się najlepiej?

Dokładnie zapoznajcie się z repertuarem, jaki proponuje zespół. Od tego zależy czy w ogóle zdecydujecie się ich wynająć. Możecie kierować się opiniami innych Par Młodych lub przesłuchać próbkę ich występów w internecie. Zastanówcie się, na jakich rytmach wam zależy i czy zespół jest w stanie je wam zapewnić. Określcie dokładnie, czego oczekujcie na swoim weselu, na jakich utworach Wam zależy, a jakich kategorycznie nie chcecie usłyszeć. Jeśli macie swoje ulubione piosenki, które chcielibyście słyszeć, warto o nich wspomnieć i zobaczyć jak na Wasz pomysł zapatruje się zespół. Muzycy powinni być elastyczni, jeśli chodzi o rodzaj i styl puszczanej muzyki i powinni dostosować się do Waszego gustu.

4. Ile osób liczy zespół? Jak długo ze sobą grają?

Zapoznajcie się lepiej z zespołem. Dowiedzcie się, jak dobrze się znają i jak długo ze sobą grają. Im dłuższy staż pracy, tym większą mamy pewność, że ich występ będzie na najwyższym poziomie. Dodatkowo dowiecie się, rzeczy praktycznych takich jak to ile dodatkowych posiłków i krzeseł musicie przygotować do ugoszczenia całego zespołu.

5. Czy oferują oczepiny i zabawy weselne?

Niektóre pary chcą wręcz uniknąć tego punktu, a niektórym zależy na tym, aby zespół zapewniał też rozrywkę w postaci konkursów i zabaw dla gości. Jeśli jesteście w drugiej grupie, której na tym zależy, to omówcie z zespołem, czy oferuje taką możliwość i jakie dokładnie będą to zabawy. Niektóre z nich mogą wam nie odpowiadać i możecie od razu to powiedzieć i pomyśleć wspólnie nad tym, czym można je zastąpić. Zapytajcie, czy zespół oferuje konferansjera bądź wyznacza członka zespołu, który poprowadzi całą uroczystość, zapowiadając kolejne elementy uroczystości.

6. Ile trwają przerwy i jak często są one robione?

Zapytajcie, po jakim czasie grania jest robiona przerwa, w której muzycy i goście będą mogli zjeść, napić się i odpocząć. Ważne jest, aby nie była ona za długa i robiona co chwilę, aby goście nie zaczęli się nudzić ani za krótka, aby wszyscy mieli chwile wytchnienia od zabawy. Dowiedzcie się też, jak będą wyglądać takie przerwy. Czy podczas ich trwania będzie puszczana muzyka z odtwarzacza i jaka będzie to muzyka?

7.Omówcie sprawy alkoholu i noclegu

Nie wstydźcie się zapytać wprost, czy zespół ma w zwyczaju spożywać alkohol podczas swojej pracy. Jest to ważna kwestia, jeśli obawiacie się, jakichś niespodzianek i nie chcecie, aby członkowie zespołu spożywali alkohol lub wypili go jedynie w małej ilości. Dowiedźcie się też czy będzie im potrzebny nocleg. Jeśli zespół jest z daleka, a Wy planujecie następnego dnia poprawiny, może okazać się on niezbędny do zorganizowania.

8. Jak będą wyglądać ich stroje?

Jest to oczywiście kwestia drugorzędna, lecz istotna, jeśli zależy Wam na określonym wyglądzie całego zespołu. Zapytajcie się, czy wszyscy będą ubrani tak samo i jak będą wyglądać te stroje. Jeśli zależy Wam na ujednoliceniu, to zapytajcie, czy nie mają nic przeciwko, jeśli zapewnicie im krawaty/muszki lub kwiaty w kolorze przewodnim wesela.

9. Co w przypadku sytuacji awaryjnej?

Nawet jeśli wydaje się Wam, że wszystko jest idealnie zaplanowane to niestety wypadki, zawsze mogą się zdarzyć. Zapytajcie, co się stanie, jeśli któryś z członków zespołu będzie niedyspozycyjny w dniu ślubu? Co będzie w przypadku awarii i jak poradzą sobie np. z brakiem prądu? Czy posiadają dodatkowy sprzęt, z którego skorzystają, jak coś się zepsuje?

10. Ile czasu i miejsca potrzebują na rozłożenie sprzętu?

Musicie się tego dowiedzieć, aby odpowiednio rozplanować przygotowanie sali w dniu ślubu. Musicie zapewnić im wystarczającą ilość miejsca i możliwość przygotowania się przed przybyciem gości. Pamiętajcie, że nagłośnienie musi być odpowiednio ustawione i dopasowane do akustyki sali.

Zobacz inne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *